Zamek Staatz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zamku w Dolnej Austrii. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Zamek Staatz
Ilustracja
Ruiny zamku Staatz
Państwo  Austria
Położenie na mapie Dolnej Austrii
Mapa lokalizacyjna Dolnej Austrii
Zamek Staatz
Zamek Staatz
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Zamek Staatz
Zamek Staatz
Ziemia48°40′36,001″N 16°29′22,999″E/48,676667 16,489722
Ruiny zamku Staatz

Zamek Staatz - ruiny zamku w Dolnej Austrii, w rejonie Weinviertel, 50 km na północ od Wiednia, 10 km od granicy z Czechami.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zamek miał bardzo dobre położenie strategiczne. Znajduje się na wapiennym skalistym wzgórzu o wysokości 332 m n. p. m. Zamkowe wzgórze wyraźnie góruje nad lekko pofalowaną okolicą, jego wysokość względna to ok. 100 m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1072. Król Przemysł Ottokar II (1232-1278) oddał warownię w lenno Ottonowi von Maissau. Pod jego rządami nastąpił rozkwit zamku i położonej u jego stóp miejscowości Staatz. W roku 1430, po stłumieniu powstania przeciwko władzy Albrechta II Habsburga zamek został odebrany dotyczchasowym użytkownikom i oddany w lenno Niklasowi von Drasenhofen. Kolejnymi lennikami władającym zamkiem byli baronowie von Roggendorf, a następnie baronowie von Breuner. W roku 1600 baron Seyfried Christoph von Breuner kupił zamek od cesarza na własność. W roku 1645, w czasie trwania Wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty i zniszczony przez Szwedów. Od tamtej pory pozostaje ruiną.

Dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Do naszych czasów zachowały się pozostałości zamkowej bramy i część romańskiego pałacu oraz ruiny wieży. Wstęp do ruin wolny. W odległości ok. 10 km na północny wschód od ruin zamku Staatz znajdują się ruiny zamku Falkenstein.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]