Zamek w Amboise (rysunek szkoły Leonarda da Vinci)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Amboise
Ilustracja
Autor

szkoła Leonarda da Vinci

Data powstania

1517

Medium

rysunek czerwoną kredką

Wymiary

18,4 × 12,7 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Royal Library

Zamek w Amboise – rysunek stworzony w 1517 r. przez włoską renesansową szkołę Leonarda da Vinci.

Historia powstania szkicu[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 1516 roku Leonardo wyjechał na zaproszenie króla Franciszka I, do Francji, do doliny Loary, gdzie otrzymał dwór Chateau de Cloux, obecnie Clos Lucé, na południe od zamku w Amboise[1][2]. Jedna z komnat, według Waltera Isaacsona[2] będąca pokojem towarzysza da Vinciego, Francesco Melziego[2], a według Charlesa Nichollsona będąca pracownią Leonardo[3], znajdowała się w północno-zachodniej części budynku. Z jej okna rozpościerał się widok na iglice i wieżę zamku od strony rzeki. Tenże widok został utrwalony prawdopodobnie przez Melziego w szkicu czerwoną kredką. Podstawą do takich wniosków jest cieniowanie wykonane prawą ręką (Leonardo był leworęczny). Clark Kenneth w swojej monografii o Leonardzie z 1968 roku autorstwo szkicu przypisywał Andrei del Sarto, który gościł w Amboise w 1518 roku[4].

Widok przedstawia główne budynki na lewo od centrum, dużą niską okrągłą wieżę w murach obronnych poniżej, bramę i drewniany most nad wąwozem po prawej stronie oraz skupisko domków pod murami po lewej stronie[1].

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Leonarda szkic został przekazany w spadku Francesco Melziemu. Kolejnymi właścicielami byli Pompeo Leoni, w latach 1582-90; od 1630 roku w posiadaniu hrabiego Thomasa Howarda angielskiego dyplomaty na dworze króla Jakuba Stuarda i Karola I, a następnie został nabyty prawdopodobnie przez Karola II. W Royal Library znajduje się od 1690 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Walter Isaacson: Leonardo da Vinci. Kraków: Insignis Media, 2019. ISBN 978-83-66071-41-4.
  • Charles Nicholl: Leonardo Da Vinci. Lot wyobraźni. Warszawa: WAB, 2006.
  • Buchholz E. L., Leonardo da Vinci. Życie i twórczość, Pracownia Wydawnicza "ElSet", 2005, ISBN 3-8331-1830-X