Zamek w Brissac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Brissac
Obiekt zabytkowy nr rej. PA00108994
Ilustracja
Przednia ściana zamku
Państwo  Francja
Inwestor Fulko III Czarny
Rozpoczęcie budowy XI w.
Właściciel rodzina de Cossé
Położenie na mapie Maine i Loary
Mapa lokalizacyjna Maine i Loary
Zamek w Brissac
Zamek w Brissac
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Zamek w Brissac
Zamek w Brissac
Ziemia47°21′11″N 0°26′59″W/47,353056 -0,449722
Strona internetowa

Zamek w Brissac (fr. château de Brissac) – zamek w gminie Brissac-Quincé, w departamencie Maine i Loara, we Francji. Jeden z zamków nad Loarą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zbudowany w XI w. przez hrabiego andegaweńskiego Fulka III, pełnił początkowo funkcje obronne. Budowla przeszła następnie w ręce seneszala Guillaume'a des Roches.

W 1424 roku zamek został odkupiony i przebudowany przez Pierre'a de Brézé, ministra na dworze Karola VII Walezjusza. Podczas panowania Franciszka I Walezjusza (1515–47), posiadłość została nabyta przez René de Cossé'a, gubernatora Andegawenii i Maine.

W roku 1589 zamek stał się własnością Henryka IV, króla Nawarry. W czasie wojny z hugenotami budynek został poważnie zniszczony i zaplanowano jego wyburzenie, jednakże wkrótce Henryk został koronowany na króla Francji i przekazał posiadłość wraz z sumą pieniędzy na odbudowę Karolowi II de Cossé, jako dowód wdzięczności za udzielone wcześniej poparcie. Karol II polecił przebudować środkową część zamku. Prace przerwano w roku 1621, po śmierci właściciela.

Potomkowie Ludwika II utrzymywali zamek w posiadaniu aż do roku 1792, kiedy posiadłość została splądrowana przez rewolucjonistów.

Obecnie zamek jest w posiadaniu członka rodziny de Cossé, istnieje możliwość zwiedzania.