Zamek w Coburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Coburgu
Ilustracja
Zamek w Coburgu, 2009
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Bawaria

Miejscowość

Coburg

Typ budynku

rezydencyjno-obronny

Rozpoczęcie budowy

X w.

Pierwszy właściciel

Książęta Andechs

Plan budynku
Plan budynku
Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Coburgu”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko centrum na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Coburgu”
Ziemia50°15′50″N 10°58′53″E/50,263889 10,981389
Strona internetowa

Zamek w Coburgu, niem. Veste Coburgniemiecki zamek i forteca obronna usytuowana na wzgórzu nad miastem Coburg w Bawarii w Górnej Frankonii.

Ze względu na położenie i owalny kształt zamek nazywany jest Koroną Frankonii, niem. Fränkische Krone. Twierdza tylko raz w całej jej historii została poddana i to z powodu oszustwa w marcu 1635, podczas wojny trzydziestoletniej. Przejął ją wówczas generał Wilhelm de Lamboy, prezentując obrońcom fałszywy list księcia Johanna Ernsta z Saksonii-Eisenach.

Forteca wzniesiona została na jednym ze wzgórz Lasów Turyńskich o wysokości 464 m n.p.m.

W 1530 w zamku mieszkał przez szereg miesięcy Marcin Luter. W XX w. był rezydencją Karola Edwarda z Saksonii-Coburga-Gothy, wnuka królowej Wiktorii Hanowerskiej[1]. Obecnie zamek jest siedzibą muzeum ze zbiorami należącymi do książęcej rodziny Saksonia-Coburg-Gotha. Kolekcje obejmują m.in.: malarstwo, druki, broń, zbroje i meble[2].

Forteca nie była zamieszkiwana przez rodzinę książęcą od XVI w., kiedy włodarze przenieśli się do Zamku Ehrenburg w Coburgu. Książę Ernest I przebudował zamek, czyniąc z niego romantyczną rezydencję w stylu gotyckim zgodnie z modą swojej epoki. W XX w. ponownie przebudowano zamek, likwidując ingerencje Ernsta I. Uczynił to książę Karol Edward.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stefan Nöth: Herzog Carl Eduard von Sachsen-Coburg und Gotha (1884–1954). W: Voraus zur Unzeit. Coburg und der Aufstieg des Nationalsozialismus in Deutschland. Coburg: 2004, s. 46. ISBN 3-9808006-3-6.
  2. Collections online. www.kunstsammlungen-coburg.de. [dostęp 2013-07-26]. (ang.).