Zamek w Dover

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Dover
Obiekt zabytkowy nr rej. 1070326
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Dover
Typ budynku zamek
Właściciel English Heritage
Położenie na mapie Kentu
Mapa lokalizacyjna Kentu
Zamek w Dover
Zamek w Dover
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Zamek w Dover
Zamek w Dover
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Zamek w Dover
Zamek w Dover
Ziemia51°07′47″N 1°19′16″E/51,129722 1,321111
Strona internetowa

Zamek w Dover (ang. Dover Castle) – XII-wieczny zamek w Dover, w południowo-wschodniej Anglii, położony na wzgórzu dominującym nad miastem i portem. Zamek ulokowany został na strategicznej pozycji, strzegącej najkrótszej drogi morskiej prowadzącej z Wielkiej Brytanii na kontynent.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek w Dover

Wzgórze zostało ufortyfikowane w epoce żelaza. Rzymianie wznieśli na nim latarnię, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Z czasów anglosaskich zachował się kościół St Mary in Castro, który stanowił prawdopodobnie część umocnionej osady saskiej. Wkrótce po bitwie pod Hastings (1066) fortyfikacje na wzgórzu wzniósł Wilhelm Zdobywca. Zamek w obecnej postaci powstał w drugiej połowie XII wieku, w czasie rządów Henryka II.

W czasach napoleońskich oraz podczas II wojny światowej miała miejsce intensywna rozbudowa podziemi. Zorganizowano w nich centrum dowodzenia, skąd kierowano ewakuacją Dunkierki (operacja „Dynamo”), oraz szpital polowy.

Do 1958 roku, nieprzerwanie przez dziewięć wieków, w zamku znajdował się garnizon. Obecnie zamkiem zarządza organizacja English Heritage.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dover Castle (ang.). English Heritage. [dostęp 2013-07-21].
  • Dover. W: Zielony przewodnik: Wielka Brytania. Kraków: Wydawnictwo Bezdroża, 2007, s. 217-218. ISBN 978-83-60506-13-4.