Zamek w Karniszynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Karniszynie
Państwo  Polska
Miejscowość Karniszyn
Rozpoczęcie budowy ok. XIV wiek
Zniszczono 1656
Położenie na mapie gminy Bieżuń
Mapa lokalizacyjna gminy Bieżuń
Zamek w Karniszynie
Zamek w Karniszynie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zamek w Karniszynie
Zamek w Karniszynie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Zamek w Karniszynie
Zamek w Karniszynie
Położenie na mapie powiatu żuromińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu żuromińskiego
Zamek w Karniszynie
Zamek w Karniszynie
Ziemia52°58′38″N 19°53′59″E/52,977222 19,899722

Zamek w Karniszynie, Arx Carnissinum – nieistniejący gród położony w miejscowości Karniszyn w województwie mazowieckim, na zachód od centrum wsi, tuż za rzeką Lutą. Obecnie zachowało się jedynie widoczne wywyższenie terenu o wymiarach 50 na 60 metrów oraz niewielki nasyp z zagłębieniem od strony wschodniej. Gród był położony na bagnistych terenach rzeki Wkry i Luty, odpierał drobne najazdy rycerzy Zakonu Krzyżackiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy zamek został wspomniany w 1414 roku, kiedy uległ zniszczeniu przez oddziały Zakonu Krzyżackiego. Jędrzej Święcicki w swoim dziele "Topographia sive Masoviae descriptio" opisuje go jako „Arx Carnissinum". Fortalicja została odbudowana, a następnie była kilkukrotnie niszczona ponownie. W 1656 roku, w czasie potopu szwedzkiego, Karniszyn został najechany przez wojska szwedzkie, a zamek całkowicie zburzono. Po wojnie nie został odbudowany.

Wiosną 1985 roku w miejscu wskazanym przez mieszkańców Karniszyna zostały przeprowadzone prace archeologiczne, podczas których znaleziono wiele ceramicznych obiektów, fragmenty węgla drzewnego i cegieł. Według podań miejscowej ludności pod zamkiem w Karniszynie istniał tunel, który ciągnął się aż do zamku w Bieżuniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Ilski, Karszniszyn nad Lutą. Zarys dziejów. Bieżuńskie Zeszyty Historyczne nr 9, Bieżuń 1996. s. 43-67 ISSN 1231-0212