Zamek w Namysłowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Namysłowie
Symbol zabytku nr rej. 84 z 29.03.1949 oraz 904/64 z 26.05.1964
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Namysłów

Rozpoczęcie budowy

ok. 1360

Położenie na mapie Namysłowa
Mapa konturowa Namysłowa, po lewej nieco u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Namysłowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Namysłowie”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Namysłowie”
Położenie na mapie powiatu namysłowskiego
Mapa konturowa powiatu namysłowskiego, blisko centrum u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Namysłowie”
Położenie na mapie gminy Namysłów
Mapa konturowa gminy Namysłów, w centrum znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Namysłowie”
Ziemia51°04′39,1440″N 17°42′42,7320″E/51,077540 17,711870

Zamek w Namysłowie – wznosi się na okrągłym usypisku, zbudowany został z cegły na planie nieregularnego prostokąta. Znajduje się w centrum miasta, tuż obok miejscowego browaru.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o fortyfikacji pochodzą z 1312 roku. Prawdopodobnie była wtedy drewniana, jednak być może już po tej dacie książę namysłowski zaczął w miejscu wcześniejszego grodu wznosić obwód obronny o wysokości 8 metrów.

Wiarygodny dokument o istnieniu zamku pochodzi z 1360. Rezydencja w obrębie murów została zbudowana przed 1370 roku z polecenia króla Czech i cesarza rzymskiego Karola IV Luksemburskiego, na miejscu wcześniejszego grodu książąt piastowskich (linii oleśnickiej i legnicko-brzeskiej). Podobnie jak całe miasto w jego średniowiecznych granicach, dawniej otoczony był fosą.

Dziedziniec zamku w Namysłowie na pocztówce wysłanej w 1911 r.

W 1533 roku zamek został przejęty przez Radę Miasta Wrocławia. Niedługo po tym rozbudowano zewnętrzny dziedziniec i dobudowano dodatkową przestrzeń mieszkalną. W wiekach XVII i XVIII prowadzono dalsze działania remontowe, szczególnie po pożarze w 1658 i zniszczeniach spowodowanych przez oddziały pruskie w 1741. Zamek posiadał w swojej historii wielu właścicieli, należał m.in. do wrocławskiej rady miejskiej oraz do zakonu krzyżackiego.

Zakon nabył go od cesarza Leopolda I w 1703. Krzyżacy przestali być właścicielami zamku w 1810. Po dwudziestu latach przeszedł w ręce prywatne (m. in. Hugona von Garniera z Biestrzykowic), a w 1895 stał się własnością rodziny Haselbach, do której należał miejscowy browar. Zamek do dziś stanowi własność Browaru Namysłów.

Studnia na dziedzińcu zamkowym[edytuj | edytuj kod]

Późnorenesansowa studnia

Jest to późnorenesansowa studnia z ok. 1600 roku, usytuowana na dziedzińcu zamku. Pochodzi z parku przypałacowego w Bożkowie. Kolista, z cokołem i trzema występami, które stanowią podstawy kolumn – ozdobione są płaskorzeźbionymi maszkaronami. Kolumny pokryte są dekoracyjną roślinnością. Baldachim kolisty z fryzem, pokryty płaskorzeźbioną roślinnością z głowami lwów.

Dziedziniec zamkowy z widokiem na wejście z kaplicą w górnej części

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Kuliński: Piastowski zamek w Namysłowie. Namysłów: Namislavia, 2006. ISBN 978-83-60537-03-9.