Zamieć (książka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamieć
Snow Crash
Autor Neal Stephenson
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. 1992
Typ utworu fantastyka naukowa
Data I wyd. polskiego 1999
Pierwszy wydawca polski Zysk i S-ka
Przekład Jędrzej Polak

Zamieć (tytuł oryg. Snow Crash) – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Neala Stephensona. Zaliczana jest do cyberpunku i postmodernizmu.

W książce dominuje czarny humor, występuje dużo śmiesznych, wręcz absurdalnych sytuacji, np. monopol na rozwożenie pizzy przez mafię sycylijską, gdy dowozicielator nie zdąży w 30 minut jej dowieźć – klient dostaje ją za darmo, jednak nigdy tak się nie zdarzyło, przez co ludzie zawsze kombinują jak zdobyć darmowe jedzenie.

Metawers to nazwa wirtualnej rzeczywistości występującej w powieści, gdzie ludzie prowadzą swoje drugie życie. Cała sieć tętni życiem, pojawiają się tam gwiazdy muzyki oraz filmu, japońscy biznesmeni, hakerzy, i cała masa innych postaci. Do przedstawienia postaci w Metawersie służą awatary, które mogą być dowolnie modyfikowane. Mogą przedstawiać użytkownika bardzo wiernie, tak jak wygląda w rzeczywistości lub być tanie, czarno-białe.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem powieści jest Hiro Protagonista – doskonały szermierz, haker, oraz rozwoziciel pizzy. Zawsze nosi przy sobie dwa miecze samurajskie, katanę oraz wakizashi. Pewnego dnia pomaga kurierowi zwanemu D.U. uciec z tymczasowego więzienia, odwdzięczając się za dowiezienie pizzy na czas, od tej pory zaczynają wspólną przygodę w niebezpiecznym L.A.