Przejdź do zawartości

Zamieszki na placu Haymarket

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamieszki na placu Haymarket
Ilustracja
Ilustracja z Harper’s Weekly, 15 maja 1886
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Illinois

Miejsca wystąpień

Chicago

Początek wystąpień

4 maja 1886

Ofiary śmiertelne

11 osób

Położenie na mapie Chicago
Mapa konturowa Chicago, po prawej znajduje się punkt z opisem „Zamieszki na placu Haymarket”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Zamieszki na placu Haymarket”
Położenie na mapie Illinois
Mapa konturowa Illinois, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Zamieszki na placu Haymarket”
Ziemia41°53′05,64″N 87°38′38,76″W/41,884900 -87,644100

Zamieszki na placu Haymarket (ang. Haymarket Square riot), także afera Haymarket (ang. Haymarket affair) i Masakra na placu Haymarket (ang. Haymarket massacre) – zamieszki 4 maja 1886 na placu Haymarket w Chicago, które wybuchły w czasie demonstracji robotniczej.

Przebieg

[edytuj | edytuj kod]

Zamieszki zrodziły się ze strajku robotników, którzy domagali się zniesienia 12-godzinnego dnia pracy, wprowadzenia 8-godzinnego czasu pracy oraz podwyżki wynagrodzeń. 1 maja 1886 rozpoczęły się starcia z policją, a 3 maja w ich wyniku zginęło sześciu robotników. Robotnicy w odruchu protestu zaczęli się gromadzić na Haymarket Square. Następnego dnia w trakcie trwającego wiecu w tłum protestujących i policjantów została wrzucona bomba – zginęło od niej 11 osób, wielu było rannych. W odpowiedzi policja otworzyła ogień do zgromadzonych.

Po wydarzeniu

[edytuj | edytuj kod]

Mimo braku dowodów, o spowodowanie zamachu zostali oskarżeni przywódcy robotników. Po pokazowym procesie sześciu z oskarżonych (George Engel, Samuel Fielden, Louis Lingg, Albert Parsons, Michael Schwab oraz August Spies) zostało skazanych na karę śmierci. Razem z nimi powieszono Adolpha Fischera. Louis Lingg popełnił samobójstwo w celi. Oscar Neebe został skazany na 15 lat więzienia. Kary śmierci dla Schwaba i Fieldena zostały zamienione przez gubernatora Oglesby’ego na kary dożywotniego więzienia. Trzech: Samuel Fielden, Oscar Neebe i Michael Schwab zostało ułaskawionych przez kolejnego gubernatora, Johna Petera Altgelda (także Niemca z pochodzenia). W prasie lewicowej i literaturze socjalistycznej skazanie robotników traktowano jako mord sądowy.

Na miejscu zamieszek ustawiono początkowo statuę ku czci zabitego policjanta, co robotnicy odebrali jako prowokację. Po licznych incydentach zabrano ją stamtąd w latach 70. XX wieku. W 2004 postawiono nowy pomnik, symbolizujący wolność słowa, autorstwa rzeźbiarki Mary Brogger[1][2].

Wydarzeniom z Haymarket amerykański pisarz Howard Fast poświęcił swoją powieść Amerykanin z 1946 r.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń II Międzynarodówka ustanowiła 1 maja Świętem Pracy.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. The New York Times: In Chicago, an Ambiguous Memorial to the Haymarket Attack (ang.).
  2. Mary Brogger. marybrogger.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-29)]. (ang.)..

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]