Przejdź do zawartości

Zamki i obwarowania miejskie w Gwynedd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamki i obwarowania miejskie króla Edwarda I w Gwynedd[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Zamek w Caernarfon
Państwo

 Wielka Brytania

Księstwo

 Walia

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, III, IV

Numer ref.

374

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1986
na 10. sesji

Położenie na mapie Gwynedd
Mapa konturowa Gwynedd, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Zamki i obwarowania miejskie króla Edwarda I w Gwynedd”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Zamki i obwarowania miejskie króla Edwarda I w Gwynedd”
Położenie na mapie Walii
Mapa konturowa Walii, u góry znajduje się punkt z opisem „Zamki i obwarowania miejskie króla Edwarda I w Gwynedd”
Ziemia53°08′23″N 4°16′37″W/53,139722 -4,276944

Warowne zamki i mury obronne króla Edwarda I w dawnym księstwie Gwynedd (ang. Castles and Town Walls of King Edward in Gwynedd) – zespół budowli o charakterze militarnym położonych w księstwie Gwynedd, w Walii (Wielka Brytania).

Wszystkie obiekty są fundacjami Edwarda I Długonogiego – króla angielskiego panującego w latach 1272–1307. Fundacje te miały charakter militarny, głównym celem było umocnienie północnych obszarów Walii po podboju przez Anglię. Są to cenne przykłady architektury obronnej łączące formy romańskie z wczesnogotyckimi.

Spośród kilkunastu fundacji królewskich cztery zamki oraz sąsiadujące z nimi obwarowania miejskie zostały w 1986 wpisane do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to:

  1. Zamek w Beaumaris;
  2. Mury obronne i zamek w Caernarfon;
  3. Zamek w Conwy;
  4. Zamek w Harlech;

Edward I zbudował lub rozbudował osiem zamków: Aberystwyth, Beaumaris, Builth, Caernarfon, Conwy, Flint, Harlech i Rhuddlan. Monarcha polecił odbudować zamki w Castell y Bere, Criccieth, Dolwyddelan oraz Caergwrle. Za panowania Edwarda I z fundacji możnowładców wzniesiono zamki w Chirk, Denbigh, Hawarden, Holt i Ruthin.