Zaplątani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zaplątani
Tangled
Ilustracja
Gatunek fantasy, komedia romantyczna, musical
Rok produkcji 2010
Data premiery Ziemia 24 listopada 2010
Polska 24 listopada 2010
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 100 minut
Reżyseria Glen Keane, Nathan Greno, Byron Howard
Scenariusz Sara Parriott, Josann McGibbon
Główne role Mandy Moore
Zachary Levi
Donna Murphy
Muzyka Alan Menken
Scenografia Lisa Keene, Douglas Rogers
Montaż Tim Mertens
Produkcja Roy Conli
Wytwórnia Walt Disney Animation Studios
Dystrybucja Stany Zjednoczone Walt Disney Studios Motion Pictures
Polska Forum Film Poland
Budżet 260 mln USD[1]
Przychody brutto 591,79 mln USD
Kontynuacja Zanim żyli długo i zaplątani
Strona internetowa
Aktorzy przebrani za postacie z filmu w parku rozrywki Disneyland

Zaplątani (ang. Tangled) – amerykański film animowany w reżyserii Glena Keane'a w technologii 3D z 2010 roku. Film ten jest inspirowany baśnią braci Grimm opowiadającą o dziewczynie zwanej Roszpunką, zamkniętej w wieży przez czarownicę.

W polskiej wersji językowej piosenkę do filmu Każdy chciałby tak mieć wykonuje Julia Kamińska. W 2012 Disney stworzył krótkometrażowy film I żyli długo i zaplątani, który opowiada o ślubie Roszpunki i Juliana.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Dawno temu spadła na ziemię kropla słonecznego blasku. Miała ona moc leczenia wszelkich chorób, ran i przywracać młodość. Pewna kobieta w podeszłym wieku imieniem Gertruda (ang. Gothel) zamiast podzielić się kwiatem chciała zachować kwiat tylko dla siebie, by dzięki śpiewaniu do niego pozostawać młoda. Żeby nikt nie zauważył magicznej rośliny schowała ją pod koszem. Pewnego razu podczas odzyskiwania młodości zauważyła idących ludzi, szybko uciekła i przypadkowo przewróciła kosz. Byli to rycerze, którzy szukali kwiatu, aby uleczyć chorą królową, która miała wydać na świat potomka. Zdobyli roślinę i przyrządzili lekarstwo. Czar złotego kwiatu uzdrowił królową. Dzięki temu królewska córka, którą para nazwała Roszpunka (ang. Rapunzel) miała magiczne, złote włosy. Na jej cześć król i królowa puścili w niebo latający lampion.

Pewnego razu wkradła się do pałacu, by ukraść włosy. Zaczęła śpiewać, a te zaczynały świecić. Postanowiła odciąć. Gdy zauważyła, że odcięte włosy tracą moc i kolor, dziecko zaczęło płakać. Staruszka porwała dziecko i nikt jej więcej nie widział. Zamieszkała z nim w wysokiej i ukrytej wieży i wychowywała jak własne, udając swoją biologiczną matkę. Dzięki temu wyglądała młodo. Nie pozwalała dziewczynce wychodzić z wieży pod pretekstem niebezpieczeństwa. W celu zdobycia pożywienia wychodziła matka, którą Roszpunka spuszczała na swych włosach, które urosły tak, że z okna wieży sięgały aż do ziemi. Król i królowa co roku w dzień urodzin córki puszczali w niebo tysiące lampionów. Roszpunka oglądała je co roku w swoje urodziny, choć przez okno wieży były to dla niej jedynie latające światła. Miała wrażenie, że to z myślą o niej. Jej marzeniem było zobaczenie lampionów z bliska. Jej przyjacielem był kameleon Pascal.

W końcu dorosła. W przeddzień osiemnastych urodzin postanowiła odważyć się, by poprosić "matkę" o to, by w końcu mogła zobaczyć latające światła nie przez okno, lecz z bliska. Gertruda skrzyczała ją, mówiąc, że nigdy w życiu nie pozwoli jej wyjść z wieży. Dziewczyna przyjęła jej słowa z pokorą.

Tego samego dnia, gdy mama wyszła zdobyć pożywienie, do wieży wtargnął pewien młody mężczyzna, który uciekał przed rycerzami i dwoma kolegami, których zdradził, a właściwie przed białym koniem Maximusem, który chciał odzyskać skradzioną przez niego królewską koronę, udało mu [chłopakowi] się go zgubić. Roszpunka będąc w przekonaniu, że przyszedł po jej magiczne włosy uderzyła go patelnią i przywiązała włosami do krzesła. Mężczyzna przedstawił się dziewczynie, jako Flynn Rider i udało mu się wyjaśnić jej, że po prostu chciał się schronić w wieży. Jednak wcześniej, zanim odzyskał przytomność Roszpunka zabrała mu chlebak z koroną, o której nie wiedziała jeszcze, że należy do niej. Postanowili, że Flynn pomoże Roszpunce wydostać się z wieży i zobaczyć latające światła, o których dowiedziała się, że są lampionami, a w zamian odzyska torbę.

W końcu wydostali się z wieży. Początkowo dziewczyna z podniecenia nie wiedziała co ma robić. Flynn zaproponował jej by poszli do pewnej karczmy "Dziarskie kaczątko" Tam zastali pełno odrażających mężczyzn. W karczmie wisiał też obraz przedstawiający Flynna i z napisem "Poszukiwany". Początkowo mężczyźni byli źle nastawieni do gości, jednak gdy nastolatka powiedziała im o swoim marzeniu, okazało się, że oni również mają różne marzenia i okazali się w rzeczywistości bardzo mili. Wtem do baru weszli królewscy rycerze szukający złodzieja. Jeden z mężczyzn przebywających w karczmie pomógł wtedy wydostać się Roszpunce i Flynnowi przez tajne wyjście. Uciekli nim, lecz rycerze zaczęli ich gonić. Wybiegli z tunelu koło skalistego wąwozu. Za nimi wybiegli szukający skarbu rycerze, byli koledzy Flynna i koń Maksimus. Złodziej dzielnie bronił się patelnią, jednak w walce z Maximusem ten mu ją wytrącił. Dzięki włosom roszpunki przyjaciołom udało się przedostać na drugą stronę wąwozu. Dalej czekało ich kilka kolejnych niebezpieczeństw, jednak w rezultacie udało im się uciec daleko od wrogów. Przy okazji Flynn przyznał się, że w rzeczywistości nazywa się Julian Szczerbiec (ang. Eugene Fitzherbert). Rozpalili ognisko. Wtedy nastolatka została odnaleziona przez matkę. Dziewczyna zaprotestowała, że nie będzie się jej słuchać. Wtedy Gertruda dała jej chlebak Julka z koroną, aby mu go dała i przekonała się, jaki naprawdę jest i zniknęła.

Nazajutrz w dzień urodzin głównej bohaterki, Juliana dopadł koń. Roszpunce udało się go uspokoić i poprosiła go, aby choć w tym jednym dniu żyli w zgodzie. Bohaterowie z Maximusem poszli do miasta. Mieli pewien problem, ponieważ ludzie przechodząc deptali długie włosy nastolatki. Na szczęście pewne cztery dziewczynki splotły je, aby nie ciągnęły się tak po ziemi. W ten dzień wszyscy w mieście balowali. Uwagę dziewczyny przykuły figury słońca wywieszane na chorągiewkach i ołtarz przedstawiający zaginioną złotowłosą księżniczkę. Wieczorem para wypłynęła łódką na jezioro, a koniowi zostawiła jabłka. Wtedy zostało wypuszczonych pełno lampionów, które unosiły się wokół księżniczki i Julka. Przy okazji Flynn miał dwa lampiony, które para również wypuściła. Roszpunka postanowiła oddać jego torbę z koroną.

Po rejsie, gdy było już ciemno, Flynn na chwilę sobie poszedł załatwić pewne sprawy. Wtedy do Roszpunki przyszli bracia - dawni przyjaciele Ridera, którzy schwytali ją, a w rzeczywistości był to plan Gertrudy. Ta przyszła do "córki", która załamana przyznała, że jednak ludzie są jak matka mówiła. Wróciła razem z nią do wieży. Po powrocie oczom zasmuconej dziewczyny ukazały się lśniące słońca na suficie, takie jak na chorągiewkach w mieście. Przypomniała sobie wtedy, że to ona jest zaginioną księżniczką. Wpadła w ogromną złość do matki, twierdząc, że to przed nią powinna była chronić się przez całe życie i już nigdy nie pozwoli owej kobiecie dotknąć jej włosów. Gertruda zakuła ją w kajdanki i wytłumaczyła, że teraz Julek, do którego czuła miłość trafi na stryczek. Jednak chłopak z niespodziewaną pomocą gości z odwiedzonego wcześniej "Dziarskiego Kaczątka" uwolnił się od królewskich rycerzy. Zauważył też w więzieniu braci, którzy mieli plan z Gertrudą, ale ta ich oszukała.

Z pomocą Maximusa Flynn dotarł do wieży. Zastał Roszpunkę związaną kajdankami. Gertruda dźgnęła go wtedy nożem. Dziewczyna błagała matkę o pozwolenie, by uratować Julkowi życie, godząc się na to, by wszystko było jak dawniej. Chłopak jednak wolał zginąć. Roszpunka zapłakana zbliżyła się do niego. Wtedy wyciągnął on nóż i ściął jej włosy, które następnie stały się czarne i straciły całą magię. Gertruda utraciła w ten sposób swą młodość. Zrozpaczona zasłoniła szatą swą twarz. Pascal, kameleon Roszpunki podłożył pod jej stopy obcięte włosy, po czym wypadła przez okno wieży i zginęła. Łzy Roszpunki pomogły natomiast uleczyć rany chłopaka

Roszpunka wróciła do swoich prawdziwych rodziców. Julek postanowił wziąć z nią ślub. Wszyscy natomiast od tej pory żyli w zgodzie.

I żyli długo i zaplątani (2012)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: I żyli długo i zaplątani.

Krótkometrażowy film, który opowiada o ślubie Roszpunki i Flynna po powrocie do królestwa. Wszystko jest idealnie, dopóki koń Maks i kameleon Pascal nie gubią ślubnych obrączek. Podejmują misję odnalezienia obrączek, aby dzień ślubu pary był udany. Na koniec ceremonii zaślubin przychodzą do kościoła cali usmoleni, ale z satysfakcją, że uratowali obrączki.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Postać Opis
Flynn Rider (Julian Szczerbiec) Czarujący, zaradny, sprytny i wyjątkowo przystojny złodziej, który swym urokiem i doskonałą sylwetką zdobywa sympatię Roszpunki.
Roszpunka Piękna, ciekawa świata, temperamentna księżniczka z magicznymi, nieludzko długimi włosami, zamknięta w wysokiej wieży.
Matka Gertruda Porywaczka Roszpunki, która odmładza się za pomocą magicznych włosów pojmanej księżniczki.
Maximus Koń; początkowo wróg Flynna i Roszpunki, potem ich przyjaciel.
Pascal Kameleon, najlepszy przyjaciel Roszpunki.
Bracia Karczybykowie Dwóch złoczyńców; początkowo pomocnicy Flynna, gdy ten ich wykiwał stanęli po stronie Gertrudy.
Król i królowa Rodzice Roszpunki, po jej porwaniu w rocznicę jej urodzin wysyłali w niebo latające lampiony.

Obsada głosowa[edytuj | edytuj kod]

Polska wersja[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie wersji polskiej: SDI Media Polska
Reżyseria: Wojciech Paszkowski
Dialogi: Jan Wecsile
Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Tomicka
Teksty piosenek: Michał Wojnarowski
Reżyseria dźwięku: Jarosław Wójcik
Montaż dźwięku: Jarosław Wójcik, Anna Żarnecka, Mateusz Orkan-Łęcki
Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska, Marcin Kopiec
Zgranie polskiej wersji językowej: Shepperton International
Opieka artystyczna: Mariusz Arno Jaworowski
Produkcja polskiej wersji językowej: Disney Character Voices International, Inc.
W wersji polskiej udział wzięli:

W pozostałych rolach:

Piosenki śpiewają:

Zwiastuny[edytuj | edytuj kod]

W wersji polskiej udział wzięli:

Lektor:

Odbiór krytyczny[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Film został bardzo pozytywnie oceniony przez krytyków; serwis Rotten Tomatoes na podstawie opinii z 216 recenzji przyznał mu wynik 90%[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Box Office Mojo
  2. Tangled (2010) - Rotten Tomatoes, www.rottentomatoes.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]