Zapora Miguel Alemán

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zapora Miguel Alemánzapora i elektrownia wodna na rzece Tonto, zlokalizowana w regionie Papaloapan (Stan Oxaca) w Meksyku. Powstanie zapory doprowadziło do utworzenia Jaziora Miguel Alemán, sztucznego zbiornika wodnego o powierzchni 47,8 tys. hektarów. Podstawowym celem powstania zapory jest kontrola przeciwpowodziowa regionu Papaloapan. W tym celu zapora współpracuje z tamą Cerro de Oro, zlokalizowaną na rzece Santo Domingo.

Budowa zapory rozpoczęta została w 1949 roku, w okresie prezydentury Miguela Alemána. Oddanie zapory do użytku i początek spiętrzania sztucznego rezerwuaru wodnego przypada na 1952 rok. Długość zapory wodnej wynosi 830 metrów. Zlokalizowana na wschód od zapory elektrownia wodna Temascal, produkuje rocznie energię elektryczną o mocy 725 milionów kilowatów.

Konsekwencją powstania zapory stało się zatopienie obszaru o powierzchni 47,8 tys. hektarów i przesiedlenie około 20-25 tysięcy Indian należących do plemienia Mazatec[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. B. Termiński, Przesiedlenia inwestycyjne: Nowa kategoria migracji przymusowych, Oficyna Wydawnicza Łośgraf, Warszawa, 2012, s. 173.