zapytaj.onet.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zapytaj.onet.pl
społeczność internetowa
Komercyjna tak
Data powstania 1 sierpnia 2006
Rejestracja opcjonalna
Strona internetowa

Zapytaj.onet.pl – polski serwis społecznościowy typu Q&A (Questions & Answers) z pytaniami i odpowiedziami, służący podobnie jak anglojęzyczny pierwowzór – Yahoo! Answers – do wzajemnej pomocy i wymiany wiedzy między zarejestrowanymi użytkownikami.

Uruchomiony 1 sierpnia 2006 przez firmę Dige, skupia obecnie ponad półtora miliona zarejestrowanych użytkowników[potrzebny przypis]. W lutym 2010 roku liczba pytań wynosiła ponad 2 miliony, a liczba udzielonych odpowiedzi przekroczyła 30 milionów[1].

W grudniu 2010 roku serwis stał się częścią Onet.pl[2] i jest obecnie dostępny pod adresem zapytaj.onet.pl – poprzednia domena wciąż pozwala na dostęp do serwisu.

Opis serwisu[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyka i główne funkcjonalności[edytuj | edytuj kod]

Do pełnego korzystania z serwisu niezbędne jest założenie konta. Po dokonaniu rejestracji użytkownik może zadawać własne pytania, jak i udzielać odpowiedzi na pytania zadane przez innych użytkowników.

Pytania zadawane w serwisie dzielą się na kilka typów. Są to:

 • pytania tekstowe,
 • sondy z odpowiedziami na tak/nie,
 • ankiety z wieloma, ograniczonymi z góry, odpowiedziami,
 • zadania domowe,
 • konkursy,
 • poradniki,
 • quizy,
 • brać udział w pojedynkach (z danej kategorii).

Do każdego pytania można dołączyć dodatkowy link lub wideo oraz zdjęcia.

Pytanie uznaje się za zamknięte z chwilą przyznania przez autora Najlepszej Odpowiedzi, jednakże na takowe pytanie wciąż można udzielać odpowiedzi.

Profil użytkownika[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku znacznej większości serwisów społecznościowych, każdy zarejestrowany użytkownik posiada własny profil o własnej, unikalnej nazwie. Profil może być modyfikowany poprzez standardową edycję danych użytkownika, jak i poprzez umieszczanie na stronę profilu zewnętrznych widget’ów (należy dodać, że z powodów bezpieczeństwa wyłączono na nowych kontach założonych od sierpnia 2013 obsługę dodatków zbudowanych na podstawie JavaScript). Użytkownicy mają możliwość dodawania komentarzy (w przypadku własnego profilu również do ich usuwania), zapraszania innych członków społeczności portalu do własnej sieci znajomych oraz wysyłania do nich prywatnych wiadomości.

W dniu 23 stycznia 2014 na profilach na stałe zagościła nowa szata graficzna, pojawił się również autorski dodatek do odtwarzania muzyki po wejściu na profil, materiał multimedialny jest wykorzystywany z serwisu YouTube.

Punktacja[edytuj | edytuj kod]

W serwisie obowiązuje punktacja. Punkty pokazują doświadczenie danego użytkownika. Mogą oznaczać poziom zaufania do osoby odpowiadającej na pytania, pokazują osoby, które najbardziej zasłużyły się dla społeczności Zapytaj.onet.pl

Punktacja w serwisie Zapytaj.onet.pl
Akcja Liczba punktów
Rejestracja w Zapytaj.onet.pl 100[3]
Zadanie pytania (min. 3. poziom) 0
Zadanie pytania –5
Udzielenie odpowiedzi na pytanie innego użytkownika 2
Udzielenie odpowiedzi na ankietę i sondę 1
Zalogowanie się (liczone raz dziennie) 1
Otrzymanie Najlepszej Odpowiedzi 10
Wybranie Najlepszej Odpowiedzi 2
Usunięcie pytania –10
Zrobienie quizu (gdy zostanie zaakceptowany) 25, 50 lub 75
Pierwsze rozwiązanie quizu
(zależy od ilości pytań i poprawnych odpowiedzi)
0–15
Utworzenie poradnika (gdy zostanie zaakceptowany) 50
Utworzenie zabawy quizowej (gdy zostanie zaakceptowana) 50
Rozwiązanie zabawy quizowej 10

W zależności od liczby posiadanych punktów użytkownicy przechodzą na kolejne „poziomy wtajemniczenia”. Poziomy reprezentowane są przez odpowiednią ilość gwiazdek na profilu użytkownika.

Poziomy użytkowników w Zapytaj.onet.pl
Poziom Wymagana liczba punktów
Poziom 1.✮ 100
Poziom 2.✮✮ 250
Poziom 3.✮✮✮ 600
Poziom 4.✮✮✮✮ 2000
Poziom 5.✮✮✮✮✮ 7000
Poziom 6.✮✮✮✮✮✮ 20 000
Poziom 7.✮✮✮✮✮✮✮ 120 000
Poziom 8.✮✮✮✮✮✮✮✮ 250 000
Poziom 9.✮✮✮✮✮✮✮✮✮ 400 000
Poziom 10.✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮ 1 000 000

Top 100[edytuj | edytuj kod]

Top 100 to lista najbardziej zasłużonych społeczności osób. Obecnie ranking podzielony jest na kilka pomniejszych list:

 • Tygodniowy ranking punktowy (lista użytkowników o największej ilości uzyskanych punktów w przeciągu tygodnia)
 • Ranking punktowy (lista użytkowników o największej ilości punktów)
 • Ranking najlepszych odpowiedzi (lista użytkowników o największej ilości najlepszych odpowiedzi)
 • Ranking ekspertów (lista użytkowników o największej liczba kategorii w których dany użytkownik jest "ekspertem")
 • Ranking pisarzy poradników - Top 10 (lista użytkowników, którzy napisali najwięcej poradników lub ściąg - też są liczone jak poradnik)

Lista Top 100 odświeżana jest raz na 24 godziny (wyjątkiem jest Tygodniowy ranking punktowy).

Kluby[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2010 w serwisie wprowadzone zostały całkowicie przebudowane Kluby Zapytaj, funkcjonalnie będące dotychczas niczym więcej, jak zwykłymi profilami użytkowników wyróżnianymi na stronie głównej serwisu. W chwili obecnej funkcjonalność Klubów umożliwia użytkownikom samodzielne tworzenie oraz edycję tematycznych miniserwisów Zapytaj. Dostępne są one pod krótkimi adresami i posiadają dodatkowe możliwości personalizacji wyglądu za pomocą skórek.

W lipcu 2014 w serwisie odświeżono szatę klubów (przypomina Fanpage Facebooka), pojawiła się możliwość moderowania przyjmowanych członków do klubów, przejmowania klubu przez innego usera, pojawiło się również ograniczenie do osób odpowiadających na pytania klubowe (mogą to wykonać tylko członkowie klubów). Pod koniec sierpnia trzy kluby zostaną wyróżnione za aktywność i otrzymają własny Shoutbox, gdzie właściciel klubu będzie moderatorem Shoutoboxa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jak w przypadku wszystkich serwisów Q&A, pierwowzoru należy upatrywać w anglojęzycznym serwisie Yahoo! Answers. W chwili powstania w 2006 roku Zapytaj.com.pl był drugim, po Pytamy.pl polskojęzycznym serwisem Q&A.

Funkcjonalność ograniczała się do zadawania pytań / udzielania odpowiedzi oraz tworzenia tzw. sieci przyjaciół.

W 2007 roku uruchomiony został shoutbox (mini czat), pojawił się także nowy typ pytań (Zadania Domowe) oraz wprowadzone zostały funkcjonalności związane z ocenianiem treści.

Na początku 2010 przebudowano od podstaw istniejący dotychczas mechanizm Klubów, umożliwiając tworzenie własnych, tematycznych mini-serwisów Zapytaj.

W 2013 przebudowano layout serwisu z okresem beta testów, podobnie wprowadzono w tym samym roku nowy wygląd profilów z możliwością przełączania się między starszą i nowszą wersją do dnia 23 stycznia 2014.

W lipcu 2014 wprowadzono nową odsłonę klubów. W sierpniu 2014 przebudowano Shoutbox i wykorzystano do tego silnik Socket.IO.

W marcu 2015 zmieniono Layout na nowy turkusowo-łososiowy[4] oraz dodano zabawy quizowe (podobne do psychotestów), jako rozszerzenie formy istniejących już quizów z jedną poprawną odpowiedzią na pytanie.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Obecny w serwisie system ocen i punktacji jest krytykowany przez część użytkowników, twierdzących, iż promuje on zachowania spamerskie – przedkładając ilość nad jakość treści dodawanych przez użytkowników.

We wrześniu 2009 na Zapytaj wprowadzona została funkcja automatycznego wysyłania zadanych pytań na inne serwisy społecznościowe, m.in. Wykop.pl. Wzbudziło to spore kontrowersje wśród użytkowników Wykopu, obawiających się zasypania pytaniami o wątpliwym poziomie merytorycznym[5][6]. Zorganizowana przez nich akcja, mająca na celu zablokowanie serwerów Zapytaj przez ich przeciążenie (tzw. Efekt Wykopu) nie powiodła się, jednak na skutek licznych protestów wspomniana funkcjonalność została ostatecznie wyłączona.

Wprowadzone z dniem 21 lipca 2011 roku "Badziki" (z angielskiego badges - odznaki, odznaczenia) nagradzające wielokrotną odpłatną zmianę nazwy użytkownika (zależnie od liczby przeprowadzonych zmian nazwy - 1/20/100 razy, są to kolejno: Incognito, Ninja oraz Świadek Koronny) spotkały się z dezaprobatą części społeczności portalu z uwagi na konieczność poniesienia kosztów związanych z koniecznością uprzedniego wysłania wiadomości tekstowej typu Premium (opłata 2,46 zł).

Szczegóły techniczne[edytuj | edytuj kod]

Serwis Zapytaj.com.pl zbudowany jest na platformie LAMP, na którą na wiosnę 2010 składało się pięć fizycznych serwerów[potrzebny przypis]. W kwietniu 2010 roku serwery wyświetliły prawie 200 milionów stron podczas 7,8 miliona wizyt użytkowników na stronie[7].

Na początku 2011 roku serwery zostały przeniesione do serwerowni ODC Onetu.

Statystyki serwisu i popularność[edytuj | edytuj kod]

Według badania Megapanel PBI/Gemius, w lutym 2010 roku serwis dołączył do 10 najczęściej odwiedzanych pozycji (samodzielnych serwisów i grup serwisów) sklasyfikowanych w kategorii tematycznej Społeczności[8].

Zgodnie z danymi Megapanel PBI/Gemius za marzec 2010 serwis odwiedziło 2,6 mln unikatowych użytkowników (Real Users), generując przy tym ponad 56 mln odsłon[9].

Wzrost liczby unikatowych użytkowników odwiedzających serwis rok do roku (2008/2009) wyniósł ponad 374%[7].

Obecnie (marzec 2015) na portalu istnieje ponad 3 mln założonych kont (część z nich jest nieaktywna lub zablokowana).

 • Pierwszy milion użytkowników został osiągnięty 8 marca 2011 roku.
 • Drugi milion użytkowników został osiągnięty 18 grudnia 2012 roku.
 • Trzeci milion użytkowników został osiągnięty 5 marca 2015 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]