Zarautz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zarauz)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zarautz
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Kraj Basków
Prowincja Gipuzkoa
Comarca Urola Costa
Alkad Juan Luis Illarramendi Roteta
Powierzchnia 14,8 km²
Populacja 
• liczba ludności
• gęstość

22 650
1530 os./km²
Kod pocztowy 20800
Położenie na mapie Kraju Basków
Mapa lokalizacyjna Kraju Basków
Zarautz
Zarautz
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Zarautz
Zarautz
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Zarautz
Zarautz
Ziemia 43°17′N 2°10′W/43,283333 -2,166667
Strona internetowa
Portal Portal Hiszpania

Zarautz (hiszp. Zarauz) – miasto położone w północnej Hiszpanii, w baskijskiej prowincji Gipuzkoa/Guipúzcoa. Liczba mieszkańców wynosi ok. 22 650 (2012). Zarautz znajduje się w odległości ok. 15km od San Sebastián – stolicy prowincji.

Zarautz jako miasto zostało założone w 1237 roku przez Ferdynanda III. Do XVI wieku mieszkańcy zajmowali się głównie rybołówstwem, a zwłaszcza wielorybnictwem. Jednak wraz z wyginięciem wielorybów w Morzu Kantabryjskim, mieszkańcy zaczęli się poświęcać innym zajęciom, takim jak rolnictwo, przemysł tekstylny czy produkcja mebli i łodzi. Legenda głosi, że to właśnie w stoczniach w Zarautz, po których śladu już praktycznie nie ma, zbudowano statek, który jako pierwszy opłynął Ziemię. Statek o nazwie Nao Victoria był dowodzony na tej wyprawie przez Juana Sebastiána Elcano, urodzonego w Getarii, 3km na zachód od Zarautz.

Plaża w Zarautz jest najbardziej rozległą w Kraju Basków, i równocześnie jedną z najdłuższych na wybrzeżu Morza Kantabryjskiego (2,8km), przez co zyskała sobie przydomek "Królowej Plaż". Zabudowa przy promenadzie nadmorskiej, kiedyś wyróżniająca się obecnością pałaców i domów budowanych w XIX wieku przez ówczesną burżuazję, została stopniowo zastąpiona blokami od trzech do pięciu kondygnacji. Pałac Narros, położony przy promenadzie, był miejscem letniego wypoczynku królowej Izabeli II, a także królowej Belgii Fabioli de Mora.

Zarautz: panorama (widok z góry Santa Bárbara)

Transport[edytuj]

Miasto skomunikowane jest z innymi miastami regionu poprzez połączenie kolejowe (Euskotren) oraz połączenie autobusowe (LurraldeBus, ALSA y La Burundesa).

Pociąg[edytuj]

Na chwilę obecną, podróż do stolicy prowincji w San Sebastián, zajmuje 30 minut w pociągu podmiejskim lub 25 minut w pociągu regionalnym (pociągi regionalne kontynuują swoją podróż aż do Hendaye na granicy francusko-hiszpańskiej, gdzie można się przesiąść na pociągi SNCF.

W przypadku Bilbao, podróż pociągiem podmiejskim trwa 2 godziny, a pociągiem regionalnym 1 godzinę 50 minut.

Stacja kolejowa w Zarautz usytuowana jest w centrum miasta, na skrzyżowaniu ulic Zigordia, Gaztainpe i Lapurdi. Na tej stacji zatrzymują się zarówno pociągi podmiejskie, jak i regionalne. Stacja posiada okienka kasowe, automaty biletowe, poczekalnię, toalety, automaty z napojami i przekąskami oraz kiosk z prasą. Obecny budynek stacji kolejowej to rekonstrukcja z końcówki lat 90 starej stacji.

Najbliższa stacja kolejowa Adif znajduje się w San Sebastián, skąd odjeżdżają pociągi dalekobieżne RENFE do Barcelony, Madrytu, Paryża, Lizbony i Saragossy.

Autobus[edytuj]

W Zarautz kursują dwie linie autobusu miejskiego. Obie linie łączą centrum Zarautz z dzielnicami na obrzeżach: Itxasmendi, Vista Alegre i Asti. Dodatkowo kursuje także autobus do wiosek Abendaño, Urdaneta, Elcano i Meagas. Wszystkie autobusy miejskie zatrzymują się na przystanku przy ulicy Vizcaya (centrum).

Miasto nie posiada dworca autobusowego: autobusy różnych linii mają swoje własne przystanki w różnych częściach miasta.

Euskotren, jako Lluraldebus, organizuje przewozy autobusowe do San Sebastián. Podróż zajmuje około 40-45 minut (ze stacjami pośrednimi) bądź 15 minut (połączenie bezpośrednie).

Firma Autobuses La Guipuzcoana, jako Lluraldebus, oferuje połączenia autobusowe z Azkoitią i Azpeitią. Podróż ta trwa około 45 minut.

Autokary firmy ALSA jeżdżą z Zarautz do Bilbao i Irun.

Istnieje również linia autobusowa, która łączy Zarautz z portem lotniczym w Bilbao. Trasa ta obsługiwana jest przez firmę Lluraldebus z czterema połączeniami w ciągu dnia.

Podczas lata, w okresie od 28 czerwca do 2 września, kursuje także autobus na trasie Zarautz-Pampeluna.

Samolot[edytuj]

Najbliższe lotniska znajdują się w Bilbao i San Sebastián. Podróż do obydwu lotnisk zajmuje w przybliżeniu około 1 godzinę 40 minut jadąc autostradą AP-8.

Samochód[edytuj]

Najważniejsze drogi do autostrada AP-8 (zjazd 11 na Zarautz) i droga krajowa N-634.

Taxi[edytuj]

Postój taksówek w Zarautz znajduje się przy ulicy Guipúzcoa, przy szkole Oteitza Lizeo Politeknikoa (znanej też jako colegio Antoniano).

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]