Zarządzanie danymi podstawowymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zarządzanie danymi podstawowymi (ang. Master Data Management, MDM) – termin określający rozwiązania informatyczne, standardy i działania podejmowane przez przedsiębiorstwa w celu zapewnienia wysokiej jakości, wiarygodności, aktualności i dostępności najważniejszych danych podstawowych, wykorzystywanych w różnych procesach biznesowych, przez różne jednostki organizacyjne oraz systemy komputerowe w ramach jednostki.

Technologie informatyczne mogą wspierać zarządzanie w zakresie odnajdywania i kasowania duplikatów, standaryzacji, automatycznego i masowego stosowania reguł walidacji.

Master Data Management dzieli się na:

  • Analityczny MDM — podstawa zarządzania danymi w przedsiębiorstwie, niewpływająca bezpośrednio na systemy operacyjne, gdzie wykorzystuje się dane. Analityczny MDM stanowią rozwiązania informatyczne, których celem jest zarządzanie danymi podstawowymi w formie analitycznej. Zapewniają najwyższą jakość danych podstawowych, umożliwiając ponadto użytkownikowi biznesowemu zidentyfikowanie problemów z analizą danych, a następnie tworzenia reguł i procesów korygujących. Analityczny MDM nie daje jeszcze pełnych możliwości zapobiegania problemom u źródła — w miejscach powstawania danych. Częściowo będzie to jednak możliwe, tam gdzie analiza jakości danych umożliwi diagnozę przyczyn i łatwe ich usunięcie.
  • Operacyjny MDM — rozwiązania MDM, których celem jest zarządzanie operacyjnymi danymi podstawowymi, wykorzystywanymi przez aplikacje transakcyjne. Opierają się w dużym stopniu na technologiach integracyjnych. W wyniku działania operacyjnego MDM, konieczność zastosowania dodatkowych mechanizmów analitycznego MDM zostaje wyeliminowana lub bardzo znacząco ograniczona, co przekłada się uproszczenie warstw analitycznych, takich jak Hurtownia Danych, czy Business Intelligence[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Master Data Management - Cogit [dostęp 2016-08-04] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Chen Whei-Jen: Master Data Management for SaaS Applications. IBM Redbooks, 2014. ISBN 978-0738440040.
  • Alex Berson: Master Data Management and Data Governance. McGraw-Hill Osborne Media, 2011. ISBN 978-0071744584.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]