Przejdź do zawartości

Zarządzanie procesami biznesowymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zarządzanie procesami biznesowymi (ang. business process management, BPM) – podejście do zarządzania koncentrujące się na optymalizacji przebiegu procesów biznesowych w organizacjach. BPM odnosi się do następujących pięciu fraz:

 • Projektowanie (ang. design). Na tym etapie przeprowadzana jest analiza istniejących procesów i ustalenie tego, co można poprawić. Następnie wykorzystując standaryzację i automatyzację należy opracować nowy proces biznesowy.
 • Modelowanie (ang. modeling). Polega na sprawdzeniu jak przeprojektowany proces biznesowy działa w różnych scenariuszach.
 • Wdrożenie (ang. execution). Na tym etapie wdraża się usprawnienia, w tym standaryzację i automatyzację procesów.
 • Monitorowanie (ang. monitoring). Polega na śledzeniu nowych usprawnień w celu sprawdzenia ich działania.
 • Optymalizacja (ang. optimization). Kontynuacja usprawniania/ciągłe doskonalenie procesu[1].

Firma badawcza Gartner podaje następującą definicję:

Zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) to dyscyplina, która wykorzystuje różne metody do odkrywania, modelowania, analizowania, mierzenia, ulepszania i optymalizacji procesów biznesowych. Proces biznesowy koordynuje zachowanie ludzi, systemów, informacji i rzeczy w celu uzyskania wyników biznesowych, wspierających strategię biznesową. Procesy mogą być ustrukturyzowane i powtarzalne lub nieustrukturyzowane i zmienne. Chociaż nie jest to wymagane, BPM jest często wspierane przez technologię. BPM jest kluczem do dostosowania inwestycji IT/OT do strategii biznesowej[2].

Z początku zarządzanie procesami biznesowymi skupiało się na optymalizacji pojedynczych procesów. Współcześnie podejście BPM wymaga bardziej holistycznego spojrzenia na zarządzanie procesami organizacyjnymi. W tym celu zarządzanie procesami biznesowymi jest rozumiane jako zintegrowany zestaw możliwości organizacyjnych związanych z dostosowaniem strategicznym, zarządzaniem, metodyką, technologią, ludźmi i kulturą[3]. W rezultacie systemy BPM pozwalają na koordynację pracy ludzi, systemów, informacji i materiałów w celu uzyskania wyników biznesowych[4].


Podejście BPM prowadzi do zwiększenia wydajności, redukcji błędów ludzkich i oszczędności kosztów. BPM łączy aspekty oprogramowania i IT z najlepszymi praktykami zarządzania w celu rozwiązania problemów strukturalnych w organizacji[5]. Przykładami metodologii BPM są narzędzia Six Sigma i zasady metodyk zwinnych[4].

Narzędzie informatyczne wspierające BPM[edytuj | edytuj kod]

Do głównych funkcjonalności systemów BPM zalicza się:

 • uwolnienie i odpowiednie kierowanie przepływem informacji oraz nadzór nad poszczególnymi działaniami,
 • mapowanie, wizualizacja i analiza procesów,
 • odzwierciedlenie przebiegu procesów w elektronicznych formularzach zapisu i kontroli danych,
 • monitorowanie procesów w czasie rzeczywistym,
 • integracja z systemami zewnętrznymi w firmie, takimi jak CRM czy ERP,
 • generowanie raportów i analiz dotyczących wydajności procesów,
 • budowa i nadawanie obiegu elektronicznych formularzy, spójnie z przebiegiem procesu,
 • projektowanie i nadzorowanie ścieżki zadań – workflow,
 • kontrola poszczególnych etapów realizacji działań.

Istnieją narzędzia, które wspierają BPM (m.in. Camunda, Activiti, Webcon i PowerApps)[6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. What is Business Process Management? An In-Depth BPM Guide [online], CIO [dostęp 2023-03-06] (ang.).
 2. Definition of Business Process Management (BPM) – Gartner Information Technology Glossary [online], Gartner [dostęp 2022-12-08] (ang.).
 3. Jan vom Brocke, Michael Rosemann, Business Process Management [online], styczeń 2015.
 4. a b Czym jest zarządzanie procesami biznesowymi? [online], www.ibm.com [dostęp 2022-12-08] (pol.).
 5. Elizabeth Quirk, Understanding the Difference Between Lean Six Sigma and Business Process Management [online], Best BPM Tools, Vendors, Software and BPMS, 23 października 2018 [dostęp 2022-12-08] (ang.).
 6. Bartłomiej Jajkowski, Camunda BPM – We’ve used it in a few business projects and here's what we've learned [online], Pretius, 23 lutego 2023 [dostęp 2023-08-28] (ang.).
 7. Zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) - Centralny Ośrodek Informatyki – POPC Wsparcie - Portal Gov.pl [online], Centralny Ośrodek Informatyki – POPC Wsparcie [dostęp 2023-08-28] (pol.).