Zarządzanie procesami biznesowymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Business Process Management Life-Cycle.svg

Zarządzanie procesami biznesowymi (ang. business process management, BPM) – podejście do zarządzania koncentrujące się na optymalizacji przebiegu procesów biznesowych w organizacjach, polegające na analizowaniu, projektowaniu, wdrażaniu i ciągłym doskonaleniu procesów biznesowych w organizacjach.

Firma badawcza Gartner, podaje następującą definicję:

Zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) to dyscyplina, która wykorzystuje różne metody do odkrywania, modelowania, analizowania, mierzenia, ulepszania i optymalizacji procesów biznesowych. Proces biznesowy koordynuje zachowanie ludzi, systemów, informacji i rzeczy w celu uzyskania wyników biznesowych, wspierających strategię biznesową. Procesy mogą być ustrukturyzowane i powtarzalne lub nieustrukturyzowane i zmienne. Chociaż nie jest to wymagane, BPM jest często wspierane przez technologię. BPM jest kluczem do dostosowania inwestycji IT/OT do strategii biznesowej[1].

Z początku zarządzanie procesami biznesowymi skupiało się na optymalizacji pojedynczych procesów. Współcześnie podejście BPM wymaga bardziej holistycznego spojrzenia na zarządzanie procesami organizacyjnymi. W tym celu zarządzanie procesami biznesowymi jest rozumiane jako zintegrowany zestaw możliwości organizacyjnych związanych z dostosowaniem strategicznym, zarządzaniem, metodyką, technologią, ludźmi i kulturą[2]. W rezultacie systemy BPM pozwalają na koordynację pracy ludzi, systemów, informacji i materiałów w celu uzyskania wyników biznesowych[3].


Podejście BPM prowadzi do zwiększenia wydajności, redukcji błędów ludzkich i oszczędności kosztów. BPM łączy aspekty oprogramowania i IT z najlepszymi praktykami zarządzania w celu rozwiązania problemów strukturalnych w organizacji[4]. Przykładami metodologii BPM są narzędzia Six Sigma i zasady metodyk zwinnych[3].

Narzędzie informatyczne wspierające BPM[edytuj | edytuj kod]

Do głównych funkcjonalności systemów BPM zaliczamy:

  • uwolnienie i odpowiednie kierowanie przepływem informacji oraz nadzór nad poszczególnymi działaniami,
  • mapowanie, wizualizacja i analiza procesów,
  • odzwierciedlenie przebiegu procesów w elektronicznych formularzach zapisu i kontroli danych,
  • budowa i nadawanie obiegu elektronicznych formularzy, spójnie z przebiegiem procesu,
  • projektowanie i nadzorowanie ścieżki zadań – workflow,
  • kontrola poszczególnych etapów realizacji działań.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Definition of Business Process Management (BPM) – Gartner Information Technology Glossary, Gartner [dostęp 2022-12-08] (ang.).
  2. Jan vom Brocke, Michael Rosemann, Business Process Management, styczeń 2015.
  3. a b Czym jest zarządzanie procesami biznesowymi?, www.ibm.com [dostęp 2022-12-08] (pol.).
  4. Elizabeth Quirk, Understanding the Difference Between Lean Six Sigma and Business Process Management, Best BPM Tools, Vendors, Software and BPMS, 23 października 2018 [dostęp 2022-12-08] (ang.).