Zasada kosmologiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Głębokie Południowe Pole Hubble’a demonstruje zasadę kosmologiczną

Zasada kosmologicznapostulat w kosmologii teoretycznej i obserwacyjnej używany w co najmniej dwóch znaczeniach:

  • słabszym: prawa fizyki są identyczne w całym Wszechświecie,
  • mocniejszym (silniejszym): Wszechświat jest jednorodny i izotropowy w dużych skalach przestrzennych[1]. Innymi słowy: dla dowolnie położonego obserwatora wygląda podobnie, a uśrednione parametry go charakteryzujące są wszędzie takie same.

W obydwu wypadkach zasada kosmologiczna bywa też nazywana zasadą kopernikańską[2] – mimo że ten termin ma również inne znaczenie, a Kopernik nie postulował zasady kosmologicznej[3].

Postulat ten ma przesłanki filozoficzne (brzytwa Ockhama), a także obserwacyjne. Obserwacje te dotyczą zarówno izotropowości kosmicznego promieniowania tła, jak również rozkładu galaktyk w skali setek megaparseków.

Zasada kosmologiczna w różnych modelach Wszechświata[edytuj | edytuj kod]

Większość modeli kosmologicznych była i jest konstruowana zgodnie z tą zasadą:

Rozważa się też modele łamiące zasadę kosmologiczną – zwykle po jednym z jej elementów.

Doskonała zasada kosmologiczna[edytuj | edytuj kod]

Dawniej rozważano również możliwość obowiązywania doskonałej zasady kosmologicznej, według której obraz Wszechświata nie zależy nie tylko od miejsca, ale i czasu obserwacji[4], zatem średnia gęstość materii pozostawałaby stała w czasie (model stanu stacjonarnego). Zasada niezakładająca niezmienności czasowej nazywana była słabą zasadą kosmologiczną.

Postulat ten dawał się pogodzić nawet z obserwowanym faktem ucieczki galaktyk, ponieważ wymagał kompensującej kreacji materii na niemierzalnym poziomie, tj. dwa atomy na km³ na rok. Doskonała zasada kosmologiczna została zarzucona po odkryciu mikrofalowego promieniowania tła, którego istnienie i właściwości świadczą o tym, że Wszechświat był w przeszłości znacznie gęstszy i gorętszy[5].

Inne teorie[edytuj | edytuj kod]

Prawdziwość zasady kosmologicznej jest kwestionowana przez niektóre dane obserwacyjne takie jak ciemny przepływ[6] i Huge-LQG, które sugerują, że we Wszechświecie istnieją struktury zbudowane na bardzo dużą skalę, w przypadku Huge-LQG o rozmiarach sięgających jednej dwudziestej widzialnego Wszechświata[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Książki
Strony internetowe

Literatura[edytuj | edytuj kod]