Zasoby (zarządzanie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zasoby (ang. resources) to w terminologii APICS dotyczącej MRP wszystko, co jest potrzebne do wyprodukowania wyrobu, a czego brak spowodowałby niewykonanie planu. W tym znaczeniu zasobami są, przede wszystkim, surowce i materiały (podstawowe i pomocnicze), moce przerobowe (produkcyjne) liczone czasem dostępności maszyn (odpowiednich rodzajów) i pracowników (odpowiednich zawodów i specjalności), media zasilające, narzędzia oraz pieniądze.

Zasoby ludzkie (ang. human resources, HR) to amerykańskie określenie pracowników przedsiębiorstwa (także działu spraw pracowniczych).

Planowanie zasobów (ang. resource planning) odnoszone jest do planu produkcji, lecz może być uzależnione od planów nadrzędnych, jak np. strategiczny program działalności przedsiębiorstwa czyli „business plan”. Dotyczy to tych zasobów, których pozyskanie wymaga dłuższego czasu realizacji.

Szczególną kategorię stanowią zasoby odnawialne (ang. renewable resources). Tak nazywane są zasoby naturalne, które odtwarzają się co najmniej tak szybko, jak są zużywane, przykładowo: energia słoneczna, wiatru, pływów morskich.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]