Zatoka Małgorzaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zatoka Małgorzaty
Ilustracja
Wyspy w północnej części Zatoki Małgorzaty
Terytorium  Antarktyka
Lokalizacja Ocean Południowy
Położenie na mapie Półwyspu Antarktycznego
Mapa lokalizacyjna Półwyspu Antarktycznego
Zatoka Małgorzaty
Zatoka Małgorzaty
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa lokalizacyjna Antarktyki
Zatoka Małgorzaty
Zatoka Małgorzaty
Ziemia68°30′S 68°30′W/-68,500000 -68,500000

Zatoka Małgorzaty (ang. Marguerite Bay, hiszp. Bahía Margarita)[1] – zatoka u wybrzeża Ziemi Grahama na Antarktydzie.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Jest to duża zatoka po zachodniej stronie Półwyspu Antarktycznego, którą od północy ogranicza Wyspa Adelajdy, od wschodu Wybrzeże Fallières’a, a od południa Wyspa Aleksandra, Cieśnina Jerzego VI i Lodowiec Szelfowy Wordiego. Odkryła ją w 1909 francuska wyprawa kierowana przez Jean-Baptiste Charcota, który nazwał zatokę imieniem swojej żony[2].

Zatoka Małgorzaty jest względnie łatwo dostępnym obszarem Antarktyki. Lód morski wykazuje dużą zmienność z roku na rok i jego rozpad w okresie wiosennym może się opóźnić, jeżeli nie wystąpią sztormy. Przez cały rok dominują wiatry z północy, ocieplające ten akwen; w lecie zwykle temperatury przekraczają 0 °C, zimą pogoda jest bardzo zmienna, zdarzają się ciepłe, deszczowe dni. Górzysta Wyspa Adelajdy, której szczyty sięgają 1500 m n.p.m., stanowi osłonę przed wiatrami w północno-wschodniej części zatoki. Od wschodu często nadchodzą niże, których ruch spowalnia bariera górzystego Półwyspu Antarktycznego. Orografia decyduje o kierunku lokalnych wiatrów; występują wiatry katabatyczne, często spływające z lodowców. Widzialność jest zwykle dobra lub bardzo dobra, choć może ją znacznie ograniczać mgła i opady. Nad Zatoką Małgorzaty leżą stacje polarne: argentyńska całoroczna San Martín na Ziemi Grahama na Półwyspie Antarktycznym oraz chilijska letnia Carvajal i brytyjska całoroczna Rothera na Wyspie Adelajdy. Do wszystkich stacji możliwy jest dostęp drogą lotniczą[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa polska według KSNG: Antarktyka. „Nazewnictwo geograficzne Świata”. 8, s. 22, 2006. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. 
  2. Marguerite Bay
  3. 7.3.7 Marguerite Bay/Adelaide Island. W: The International Antarctic Weather Forecasting Handbook [on-line]. British Antarctic Survey. [dostęp 2015-07-07].