Zatoka Meklemburska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zatoka Meklemburska
Mecklenburgische Bucht, Mecklenburg Bugt
Panorama Zatoki Meklemburskiej
Panorama Zatoki Meklemburskiej
Państwo  Niemcy
Lokalizacja Morze Bałtyckie
Powierzchnia ok. 3500 km²
Miejscowości nadbrzeżne Lubeka, Rostock i Wismar
Wyspy Poel,Walfisch, Langenwerder
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Zatoka Meklemburska
Zatoka Meklemburska
Ziemia54°20′N 11°30′E/54,333333 11,500000

Zatoka Meklemburska[1] (niem. Mecklenburgische Bucht, duń. Mecklenburg Bugt) – zatoka morska w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego pomiędzy niemieckim wybrzeżem na południu, a duńskimi wyspami Lolland i Falster na północy. Na zachodzie ograniczona wyspą Fehmarn, gdzie łączy się z Zatoką Kilońską, a od wschodu półwyspem Darß (Darßer Ort). Wielkość zatoki to około 3500 km²[potrzebny przypis].

Zawiera mniejsze zatoki: Zatokę Lubecką i Zatokę Wismarską. W zatoce leży wyspa Poel oraz mniejsze: Walfisch i Langenwerder.

Największymi portami zatoki są hanzatyckie miasta Lubeka, Rostock i Wismar.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Zatoka posiada ogromne znaczenie dla transportu morskiego w tym regionie ze względu na biegnący przez nią szlak wodny (Kadetrinne) przez który przepływa rocznie 63200 statków[potrzebny przypis]. Ze względu na zwiększający się w tym rejonie ruch statków tanich bander istnieją bardzo poważne obawy jeśli chodzi o potencjalne zanieczyszczenie środowiska[potrzebny przypis]. Tym bardziej, że nad zatoką znajduje się wiele kurortów i ośrodków wypoczynkowych.

Przypisy

  1. Morze Bałtyckie, Zatoki. W: Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej: Nazewnictwo Geograficzne Świata. T. Zeszyt 10 - Morza i oceany. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2008, s. 52. ISBN 976-83-254-0462-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]