Zatoka Meksykańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zatoka Meksykańska
Państwo  Kuba,  Meksyk,  Stany Zjednoczone
Lokalizacja Ocean Atlantycki
Powierzchnia ok. 1,6 mln km²
Głębokość
• średnia
• maksymalna

1522 m
5203 m
Miejscowości nadbrzeżne Tampa, St. Petersburg, Pensacola, Mobile, Nowy Orlean, Beaumont, Houston, Tampico, Tuxpan, Veracruz, Mérida, Hawana
Położenie na mapie Ameryki Północnej
Mapa lokalizacyjna Ameryki Północnej
Zatoka Meksykańska
Zatoka Meksykańska
Ziemia25°N 90°W/25,000000 -90,000000
Mapa zatoki

Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.

Powierzchnia około 1,6 mln km². Głębokość średnia 1522 m, maksymalna 5203 m.

Ważniejsze miasta nad zatoką to między innymi: Tampa, St. Petersburg, Pensacola, Mobile, Nowy Orlean, Beaumont i Houston (wszystkie w Stanach Zjednoczonych), Tampico, Tuxpan, Veracruz i Mérida (w Meksyku) oraz Hawana (na Kubie).

W dniach 20-22 kwietnia 2010 w Zatoce Meksykańskiej doszło do eksplozji, pożaru i zatonięcia platformy wiertniczej Deepwater Horizon w wyniku czego miała miejsce katastrofa ekologiczna spowodowana powstałą plamą ropy naftowej, która wydostając się z uszkodzonej infrastruktury wykonywanego odwiertu dotarła 30 kwietnia do wybrzeży Luizjany[1]. Prace mające na celu zatamowanie wycieku zakończyły się.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katastrofa ekologiczna w Zatoce Meksykańskiej. www.ekologia.pl. [dostęp 2010-04-29].