Zatoka Tokijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zatoka Tokijska
Tokyobay landsat.jpg
Państwo  Japonia
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Zatoka Tokijska
Zatoka Tokijska
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Zatoka Tokijska
Zatoka Tokijska
Ziemia 35°22′N 139°45′E/35,366667 139,750000
Zatoka Tokijska w węższym znaczeniu (czerwień) i w szerszym znaczeniu (czerwień i błękit)
Zatoka Tokijska w węższym znaczeniu (czerwień) i w szerszym znaczeniu (czerwień i błękit)

Zatoka Tokijska (jap. 東京湾 Tōkyō-wan?)zatoka w Japonii, na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu, w południowej części regionu Kantō w Japonii, otoczona przez dwa półwyspy: Bōsō (prefektura Chiba) od wschodu i Miura (prefektura Kanagawa) od zachodu.

W węższym sensie Zatoka Tokijska obejmuje obszar o pow. 922 km², leżący na północ od linii łączącej przylądek Kannon (jap. 観音崎 Kannon-zaki?) na półwyspie Miura i przylądek Futtsu (jap. 富津岬 Futtsu-misaki?) na półwyspie Bōsō. Zatoka Tokijska w szerszym znaczeniu obejmuje również kanał Uraga. Całkowita powierzchnia wynosi 1320 km². W zatoce znajduje się jedna naturalna wyspa oraz wiele sztucznych.

Znajdują się tu porty Tokio, Chiba, Kawasaki, Jokohama oraz Yokosuka.

W okresie Meiji na zachodnim wybrzeżu zatoki, pomiędzy Tokio i Jokohamą powstał okręg przemysłowy Keihin. Po II wojnie światowej został (jako Okręg Przemysłowy Keiyo) rozszerzony również na północne i wschodnie wybrzeże.

Tokyo Wan Aqua-Line, most-tunel, przecina Zatokę Tokijską łącząc Kawasaki z Kisarazu. Statki z Oceanu Atlantyckiego wpływają do portów zatoki kanałem Uraga.

Zatoka Tokijska była miejscem negocjacji komandora Matthew Perry'ego z siogunatem Tokugawa w latach 50. XIX wieku, jak również większości japońsko-europejskich kontaktów poprzedzających restaurację Meiji.

W dniu 2 września 1945 r. na pokładzie amerykańskiego pancernika USS Missouri zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej podpisano akt kapitulacji Japonii, kończący II wojnę światową na Dalekim Wschodzie.