Zatoka Tokijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zatoka Tokijska
Ilustracja
Państwo  Japonia
Mapka zatoki
Zatoka Tokijska w węższym znaczeniu (czerwień) i w szerszym znaczeniu (czerwień i błękit)
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Zatoka Tokijska”
Ziemia35°22′N 139°45′E/35,366667 139,750000

Zatoka Tokijska (jap. 東京湾 Tōkyō-wan)zatoka w Japonii, na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu, w południowej części regionu Kantō w Japonii, otoczona przez dwa półwyspy: Bōsō (prefektura Chiba) od wschodu i Miura (prefektura Kanagawa) od zachodu.

W węższym sensie Zatoka Tokijska obejmuje obszar o pow. 922 km², leżący na północ od linii łączącej przylądek Kannon (jap. 観音崎 Kannon-zaki) na półwyspie Miura i przylądek Futtsu (jap. 富津岬 Futtsu-misaki) na półwyspie Bōsō. Zatoka Tokijska w szerszym znaczeniu obejmuje również kanał Uraga. Całkowita powierzchnia wynosi 1320 km². W zatoce znajduje się jedna naturalna wyspa oraz wiele sztucznych.

Znajdują się tu porty Tokio, Chiba, Kawasaki, Jokohama oraz Yokosuka.

W okresie Meiji na zachodnim wybrzeżu zatoki, pomiędzy Tokio i Jokohamą powstał okręg przemysłowy Keihin. Po II wojnie światowej został (jako Okręg Przemysłowy Keiyo) rozszerzony również na północne i wschodnie wybrzeże.

Tokyo Wan Aqua-Line, most-tunel, przecina Zatokę Tokijską łącząc Kawasaki z Kisarazu. Statki z Oceanu Atlantyckiego wpływają do portów zatoki kanałem Uraga.

Zatoka Tokijska była miejscem negocjacji komandora Matthew Perry'ego z siogunatem Tokugawa w latach 50. XIX wieku, jak również większości japońsko-europejskich kontaktów poprzedzających restaurację Meiji.

W dniu 2 września 1945 r. na pokładzie amerykańskiego pancernika USS Missouri zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej podpisano akt kapitulacji Japonii, kończący II wojnę światową na Dalekim Wschodzie.