Zatopić pancernik Bismarck!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zatopić pancernik Bismarck!
Sink the Bismarck!
Gatunek film wojenny
Rok produkcji 1960
Data premiery Wielka Brytania Stany Zjednoczone 11 lutego 1960
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski, niemiecki
Czas trwania 97 min
Reżyseria Lewis Gilbert
Scenariusz Edmund H. North
Główne role Kenneth More, Dana Wynter
Muzyka Clifton Parker
Zdjęcia Christopher Challis
Scenografia Arthur Lawson
Montaż Peter R. Hunt
Produkcja John Brabourne
Wytwórnia 20th Century Fox
Dystrybucja 20th Century Fox
Budżet 1 330 000 $

Zatopić pancernik Bismarck! (org. Sink the Bismarck!) – angielski film wojenny z 1960 roku w reż. Lewisa Gilberta na podstawie powieści Cecila S. Forestera pt. Last Nine Days of the Bismarck (1958). Film oparty jest na autentycznych wydarzeniach jakie miały miejsce podczas II wojny światowej na Atlantyku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

II wojna światowa. Niemcy wysyłają na Atlantyk super nowoczesny pancernik „Bismarck”, którego potężne działa są w stanie skutecznie zagrozić alianckim konwojom. Brytyjska admiralicja niezwłocznie podejmuje kroki w celu powstrzymania intruza. Szef operacji – kpt. Shepard kompletuje zespół okrętów mających za zadanie wykryć a następnie zatopić niemiecką jednostkę. W tym celu energiczny i stanowczy Shepard nie waha się nawet osłabić osłony konwojów i ściągnąć brytyjskie jednostki z samego Gibraltaru. Pomimo początkowych niepowodzeń (Brytyjczycy w pierwszym starciu z „Bismarckiem” tracą dumę swojej floty – krążownik „Hood”), po wielogodzinnym pościgu niemiecki kolos zostaje w końcu osaczony i zatopiony.

Główny wątek filmu przeplata się z osobistymi perypetiami głównego bohatera filmu kpt. Sheparda – jego troski o losy biorącego udział w akcji syna i coraz bardziej narastającej sympatii wobec swojej podwładnej panny Davis.

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]