Zatorek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zatorek
Ilustracja
Mapa wyspy Wolin z zaznaczonym jeziorem Zatorek
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Wyspa Wolin

Wyspy

1 – w płn. części

Morfometria
Powierzchnia

9,23 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


800 m
100 m

Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa konturowa gminy Wolin, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zatorek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zatorek”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zatorek”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zatorek”
Ziemia53°58′04″N 14°35′02″E/53,967778 14,583889

Zatorekjezioro na wyspie Wolin w gminie Wolin, w powiecie kamieńskim, w woj. zachodniopomorskim.

Jezioro położone jest we wschodniej Wisełce, na obrzeżu Wolińskiego Parku Narodowego, po południowej stronie drogi wojewódzkiej nr 102, 1 km na zachód od pola golfowego w Kołczewie.

Jezioro ma powierzchnię 9,23 ha i stanowi własność Lasów Państwowych, w większości położone w lesie, z wyjątkiem południowo-zachodniego krańca. W północnej części wyspa. W jeziorze i jego strefie przybrzeżnej występują liczne ciekawe gatunki flory i fauny. Można tu spotkać takie rośliny jak: grzybienie białe, grążel żółty, rogatek sztywny, żabiściek pływający; ptaki: łabędź niemy, puszczyk, kaczka krzyżówka, łyska, trzciniak oraz ryby: szczupak, lin, karaś, karaś, okoń, płoć, karp, leszcz i wzdręga.

Dopuszcza się sportowy połów ryb, z brzegu lub specjalnie do tego celu przeznaczonych pomostów, pod warunkiem wykupienia zezwolenia. Jezioro otoczone jest lasem liściastym.

Na południowo-zachodnim skraju jeziora kempingi, na północno-wschodnim parking i początek szlaku spacerowego do latarni morskiej Kikut[1].

  • Ścieżka dydaktyczna „Zatorek”, dł. 3,25 km, 16 przystanków z tablicami poglądowymi, wieża widokowa

Około 1,2 km na wschód leśniczówka Kołczewo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyspa Wolin. Woliński Park Narodowy, mapa w skali 1:50 000. Warszawa: ExpressMap Polska, 2006. ISBN 83-60120-54-4.