Zawór upustowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zawór upustowy (również: bocznikowy, zrzutowy, nadmiarowy)[1]zawór mający odprowadzać nadmiar czynnika roboczego z układu regulowanego[2], proporcjonalnie[3] do przekroczenia zadanej wartości jednego lub więcej parametrów[4], przeważnie ciśnienia[5]. Nadmiar czynnika może być zwracany w wybrane miejsce układu regulowanego (recyrkulacja)[6] lub kierowany poza układ. Stosowany w celu utrzymania stałych parametrów czynnika roboczego[7].

Działanie zaworu realizowane jest przez nacisk czynnika roboczego poprzez membranę. Jeżeli ciśnienie czynnika przekracza wartość ustawionej siły sprężyny, upust zaworu otwiera się zależnie od ciśnienia i czynnik wypływa[8].

Zawór mający chronić układ przed nadmiernym ciśnieniem czynnika, nazywany jest nadciśnieniowym zaworem bezpieczeństwa.

Silnik spalinowy[edytuj | edytuj kod]

W silnikach spalinowych z doładowaniem, zawór upustowy różnicy ciśnienia (wydmuchowy - ang. pop-off, blow-off, BOV) utrzymuje stałe ciśnienie w układzie dolotowym doładowania[6].

Gdy przepustnica będzie zamknięta powietrze pompowane przez turbosprężarkę (która jest dalej na obrotach), wylatuje przez zawór upustowy. Zapobiega zwiększaniu ciśnienia w układzie, które może mieć zły wpływ na układ i może przyczynić się do uszkodzenia turbosprężarki.

Dzięki temu również turbina nie traci obrotów, możemy włączyć następny bieg i sprężarka od razu zacznie pompować powietrze, ciśnienie między przepustnicą a komorą spalania i między przepustnicą a turbosprężarką jest takie samo, przy czym silnik reaguje na otwieranie i zamykanie przepustnicy "łagodniej".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. zawór upustowy. bab.la GmbH. [dostęp 2017-01-07]. (pol.).
  2. VS/AM 65, Pietro Fiorentini [zarchiwizowane z adresu 2017-01-08] (pol.).
  3. Jednak po przekroczeniu pewnego progu tolerancji.
  4. Miniaturowe zawory upustowe. Pneumat System. [dostęp 2017-01-07]. (pol.).
  5. Piotr Pisiak, Współczesne techniki zamrażania, Politechnika Gdańska. Wydział Mechaniczny. Katedra Energetyki i Aparatury Przemysłowej, s. 5 [zarchiwizowane z adresu 2017-01-08] (pol.).
  6. a b Zawór upustowy Blow off Tial QR. Top End Power. [dostęp 2017-01-07]. (pol.).
  7. Zawór upustowy różnicy ciśnień DU z nastawą, AFRISO [zarchiwizowane z adresu 2016-04-18] (pol.).
  8. Zawór upustowy typ V 85 i typ V 185, Agru-Frank [zarchiwizowane z adresu 2017-01-08] (pol.).