Zawada (powiat olkuski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Zawada
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat olkuski
Gmina Olkusz
Liczba ludności (2011) 620[1][2]
Strefa numeracyjna 32
Kod pocztowy 32-327
Tablice rejestracyjne KOL
SIMC 0218271
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Zawada
Zawada
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zawada
Zawada
Ziemia50°13′20″N 19°38′31″E/50,222222 19,641944

Zawadawieś w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Olkusz[3][4]. Położona w południowej części Wyżyny Olkuskiej, będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ok. 10 km na południowy wschód od Olkusza, ok. 12 km na północ od Krzeszowic i ok. 35 km na północny zachód od Krakowa. Całość miejscowości leży w malowniczej dolinie na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Według popularnej legendy nazwa pochodzi od karczmy, która przed wiekami istniała we wsi i o którą to podróżni „zawadzali”. podróżując historycznym gościńcem ze Śląska przez Sławków, Olkusz do Krakowa. Do tej pory część wsi, gdzie niegdyś wznosiły się zabudowania karczmy, przez mieszkańców nazywana jest Karczmiskiem.

Parafia[edytuj | edytuj kod]

Wieś należy do parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Mikołaja w Gorenicach, znajduje się tu jednak duża kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej, w której odprawiane są msze.

Ochotnicza Straż Pożarna[edytuj | edytuj kod]

Ochotnicza Straż Pożarna została założona w Zawadzie z inicjatywy mieszkańców 1 listopada 1964. Do budowy remizy strażackiej mieszkańcy przystąpili 28 września 1967 (wmurowanie aktu erekcyjnego). Prace ukończono 19 października 1969. Pierwszym naczelnikiem został Władysław Piątek. Pod koniec lat 90. XX wieku ukończono generalny remont i rozbudowę budynku. Obecna remiza to okazały, świetnie wyposażony (jak na okoliczne standardy) budynek, wykorzystywany do organizacji wesel i imprez okolicznościowych.

Podział wsi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]