Zawodowiec (film 1968)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zawodowiec
Il mercenario
Salario para matar
Gatunek spaghetti western
Rok produkcji 1968
Data premiery 29 sierpnia 1968
Kraj produkcji  Hiszpania
 Włochy
Czas trwania 110 minut
Reżyseria Sergio Corbucci
Scenariusz Sergio Corbucci
Luciano Vincenzoni
Główne role Franco Nero
Tony Musante
Muzyka Ennio Morricone
Bruno Nicolai

Zawodowiec (wł. Il mercenario, hiszp. Salario para matar, ang. The Mercenary lub A Professional Gun) – hiszpańsko-włoski spaghetti western w reżyserii Sergia Corbucciego z 1968 roku.

Zawodowiec został nakręcony przez Corbucciego w stylu parodystycznym, cechującym również jego wcześniejszy film Django. Obraz włoskiego reżysera, będący klasycznym przykładem tzw. westernu zapata (odmiany westernu koncentrującego się na czasach meksykańskiej rewolucji), stanowił polityczną satyrę wymierzoną w katolicką obłudę oraz niesprawiedliwość społeczną, przy czym reżyser uciekał się nawet do parodii Niech żyje Meksyk! Siergieja Eisensteina[1]. Zawodowiec nie był chwalony przez krytyków; Christopher Frayling umiejscawiał go wśród filmów klasy B[1], a zdaniem Drew Hunta z „Chicago Readera” film był dziełem nierównym[2]. Mimo że Zawodowiec został niepochlebnie przyjęty, wywarł wpływ na Quentina Tarantino; utwór z filmu skomponowany przez Ennia Morricone – „L'Arena” – został wykorzystany w dziele amerykańskiego filmowca Kill Bill II[3].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja Zawodowca rozgrywa się podczas rewolucji meksykańskiej. Głównym bohaterem utworu jest Siergiej Kowalski, płatny zabójca pochodzenia polskiego, wynajęty przez meksykańskiego rebelianta Paco Romana, który w zamian za udział w rewolucji i likwidację brutalnego oficera Alfonsa Garcii proponuje mu sowitą płacę. Kowalski żąda jednak coraz większych opłat za swoje usługi, co rozsierdza Romana i powoduje zerwanie umowy, skutkujące krótkotrwałym uwięzieniem najemnika. Kowalski wydostaje się jednak z więzienia, a Roman próbuje uciec w przebraniu klauna przed ludźmi wynajętymi przez bogacza Ricciola, przeciwko któremu Paco się zbuntował. Pojmany przez siepaczy Ricciola Paco, zostaje ocalony w ostatniej chwili przez Kowalskiego, dzięki czemu w pojedynku na arenie zabija znienawidzonego bogacza[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Christopher Frayling: Spaghetti Westerns: Cowboys and Europeans from Karl May to Sergio Leone. London: 2006, s. 236–237.
  2. Drew Hunt: The Mercenary (ang.). W: Chicago Reader [on-line]. [dostęp 2013-09-21].
  3. Michael Den Boer: Mercenary, The (ang.). 10,000 Bullets, 2004-07-22. [dostęp 2013-09-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]