Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Lublinie
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Siedziba

Lublin

Adres

ul. Kochanowskiego 38a
20-434 Lublin

Data powołania

13 października 1970

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Kościół Chrześcijan Baptystów w RP

Okręg

lubelski

Kościół

Kościół Chrześcijan Baptystów w Lublinie

Filie

Kraśnik

Pastor

Randy Hacker

Położenie na mapie Lublina
Mapa konturowa Lublina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Lublinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Lublinie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Lublinie”
Ziemia51°12′56″N 22°35′01″E/51,215556 22,583611
Strona internetowa

Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Lubliniezbór baptystyczny działający w Lublinie, jeden z lubelskich kościołów protestanckich. Należy do okręgu lubelskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP.

Obecnie p.o. pastora zboru jest Randy Hacker, który zastąpił na tym stanowisku wieloletniego pastora lubelskich baptystów – Henryka Kufelda.

Zbór utworzono decyzją Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP dn. 13 października 1970 r.[1]

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Regularne nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 10:00. Typowy porządek niedzielnego nabożeństwa obejmuje: śpiew, któremu przewodzi miejscowy zespół uwielbieniowy, modlitwy poszczególnych wiernych, czytanie fragmentów Biblii, centralnie umieszczone kazanie (zwiastowanie) Słowa Bożego, a także kolektę. W trakcie nabożeństwa organizowane są zajęcia dla dzieci w ramach Szkółki Niedzielnej. Po nabożeństwie wszyscy obecni są zaproszeni do kontynuowania społeczności w nieformalny sposób w ramach spotkania przy kawie, herbacie i ciastku. Raz na miesiąc zbór obchodzi Wieczerzę Pańską. Ponadto organizowane są grupy domowe, spotkania dla młodzieży oraz studium Biblii.

Dom modlitwy[edytuj | edytuj kod]

Zbór baptystów w Lublinie posiada własny wolnostojący dom modlitwy, znajdujący się przy ul. Kochanowskiego 38a. Budynek kilkupiętrowy, którego jedynym elementem wystroju jest zgodnie z reformowaną tradycją wiary pusty krzyż – symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Sala nabożeństw z krzesłami ustawionymi w dwóch nawach, pustym krzyżem, kazalnicą, stołem z otwartą Biblią (używanym także do sprawowania Wieczerzy Pańskiej), miejscem dla grupy muzycznej oraz baptysterium przeznaczonym do udzielania chrztów przez zanurzenie. Stołówka w suterenie z wypisanym na ścianie fragmentem z Listu do Galacjan 5:22-23 służy nieformalnej społeczności po nabożeństwie oraz innym spotkaniom (np. młodzieży). W budynku Kościoła znajdują się również pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze.

Począwszy od dnia 6 listopada 2011 coniedzielne nabożeństwa tymczasowo odbywają się w Domu Kultury RUTA przy ul. Różanej 8[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kazimierz Król: Historia zboru w Lublinie. Baptysci.lublin.pl – oficjalna witryna Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Lublinie. [dostęp 2011-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-04)].
  2. Kazimierz Król: Nowe miejsce spotkań. Baptysci.lublin.pl – oficjalna witryna Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Lublinie. [dostęp 2011-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].