Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan „Betel” w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbór „Betel” w Szczecinie
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Siedziba

Szczecin

Adres

Brodnicka 13
71-044 Szczecin

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Kościół Ewangelicznych Chrześcijan

Pastor

Leon Dziadkowiec

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zbór „Betel” w Szczecinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Zbór „Betel” w Szczecinie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zbór „Betel” w Szczecinie”
Ziemia53°25′22,4″N 14°29′16,5″E/53,422889 14,487917
Strona internetowa

Zbór „Betel” w Szczecinieewangeliczna wspólnota chrześcijańska, należąca do Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zbór „Betel” w Szczecinie jest częścią Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan, należącego do rodziny wolnych kościołów protestanckich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia zboru „Betel” w Szczecinie wiąże się z przybyciem do miasta w 1946 repatrianta z Ukrainy, kaznodziei Ewangelicznych Chrześcijan – Juliana Kuryłowicza, który zaczął organizować w swoim mieszkaniu przy ul. Wycieczkowej 5/5 ewangelikalne nabożeństwa. Sporadycznie Zbór odwiedzał również kaznodzieja Aleksander Rapanowicz (jego późniejszy przełożony), należący wcześniej do zboru chrześcijan wiary ewangelicznej w Wilnie. W 1948, w zgłoszeniu do Urzędu Wojewódzkiego, zbór wystąpił pod nazwą „Polski Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Baptystów”. Jesienią 1949 działalność zboru przerwało wywłaszczenie z willi przy ul. Grzymińskiej 28. Większość członków zaczęła wówczas uczestniczyć w nabożeństwach zboru zielonoświątkowców, które organizował w swoim mieszkaniu przy ul. Kaszubskiej 18/2 w Szczecinie jego przełożony – Aleksander Rapanowicz. Działalność tego zboru została przerwana aresztowaniem przez Urząd Bezpieczeństwa w nocy 20 września 1950 przywódców zielonoświątkowców oraz wcześniejszego zboru Ewangelicznych Chrześcijan. Siedziba zboru została zamknięta.

Nie bacząc na reakcję Urzędu Bezpieczeństwa, rozproszonych członków społeczności zgromadził Leon Stanisław Dziadkowiec. Uzgodnił on z pastorem metodystów Włodzimierzem Timofiejewem warunki współpracy trzech dotychczasowych zborów. Pozostali na wolności oraz wracający z więzienia kaznodzieje zaangażowali się w działalność tej protestanckiej ekumenicznej społeczności. W ten sposób w zborze metodystów przy ul. Stoisława 4 powstała społeczność, w skład której wchodzili: metodyści, ewangeliczni chrześcijanie, zielonoświątkowcy, wolni chrześcijanie a także baptyści. Do tej grupy po siedmiomiesięcznym pobycie w więzieniu, w kwietniu 1951 dołączył kaznodzieja Aleksander Rapanowicz. Gdy po zmianie na stanowisku pastora metodystów współpraca w obecnej formie nie była możliwa, ewangeliczni chrześcijanie, zielonoświątkowcy oraz wolni chrześcijanie w 1952 utworzyli wspólną społeczność. Dokonało się to się to jeszcze przed powołaniem Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego (ZKE). Gdy w 1953 powstał ZKE, społeczność ta weszła w jego skład.

Nabożeństwa nowo powstałego zboru nadal organizowano w kaplicy metodystów przy ul. Stoisława 4. Rozwijała się praca wśród dzieci i młodzieży. Organizowano akcje rozdawania publikacji chrześcijańskich i zaproszeń na nabożeństwa. Odbywały się też liczne ewangelizacje, zjazdy młodzieżowe, konferencje oraz chrzty. Z czasem połączony zbór przeniósł się na ul. Wawrzyniaka 7 i założył placówki w Świnoujściu, Ognicy, Barlinku oraz w Choszcznie. W 1974 Ewangeliczni Chrześcijanie powołali samodzielny zbór, który Rada Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego erygowała jako II Zbór tegoż ZKE. Nabożeństwa początkowo odbywały się w mieszkaniach prywatnych, a począwszy od 1977 zbór w budynku przy ul. Brodnickiej 13 w Szczecinie. W 1994 grupa członków tej społeczności powołała do istnienia II Zbór w Szczecinie.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 11.00 i w każdy czwartek o godzinie 18.00. Charakteryzują się one prostą formą i składają się z kazań opartych na Biblii oraz wspólnego śpiewu i modlitwy. W czasie niedzielnych nabożeństw odbywają się zajęcia Szkoły Niedzielnej dla dzieci. Zbór prowadzi również spotkania młodzieżowe oraz studium Biblii oraz angażuje się w działalność społeczną. Jedną z form tej działalności jest stołówka dla potrzebujących, w której w każdą niedzielę wydawane są bezpłatne, ciepłe posiłki. Zbór współpracuje z innymi kościołami i organizacjami o charakterze ewangelikalnym w kraju oraz za granicą.

Pastorem zboru jest Leon Dziadkowiec. Działalnością Wspólnoty kieruje Rada Zboru (w której skład wchodzi m.in. pastor). Najwyższym organami zboru jest Ogólne Zebranie Członków. Dokonuje ono między innymi wyboru pastora oraz członków Rady Zboru.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]