Zbigniew Brym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Por. Zbigniew Brym "Zdunin", ppor. "Piotr" i kapelan ksiądz kapitan Antoni Czajkowski "Badur" z 3 kompanii por. "Zdunina" ze Zgrupowania Chrobry II na Dworcu Pocztowym w końcu sierpnia 1944 r.
Fotografia Zbigniewa Bryma: Flaga na Dworcu Pocztowym (na rogu ulicy Żelaznej i Chmielnej w ostatnich dniach powstania warszawskiego

Zbigniew Brym ps. Zdunin (ur. 1919, zm. 1 grudnia 2006) – pułkownik, polski wojskowy, fotografik i publicysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Szkoły Podchorążych Saperów w Modlinie. Uczestnik wojny obronnej – walczył jako żołnierz Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Kleeberga. Dowódca jednej z kompanii TAP, zastępca dowódcy kompanii oddziału saperskiego ZWZ. W powstaniu warszawskim dowódca 3. kompanii Zgrupowania Chrobry II. Od 7 września 1944 – podporucznik. Jest autorem fotografii dokumentalnych z okresu powstania. Po nim trafił jako jeniec do oflagu Gross-Born. Był jedną z osób współpracujących w Radzie Honorowej Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

W powstaniu, idąc na zbiórkę 3. kompanii, zginął jego brat plutonowy podchorąży Mieczysław Brym (ps. "Tolimierz").

Próba upamiętnienia[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2014 część radnych m.st. Warszawy wnioskowała o nadanie imienia Zbigniewa Bryma rondu na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i al. Jana Pawła II, przy Dworcu Centralnym. Większość jednak zagłosowała za nazwaniem ronda imieniem Czterdziestolatka[1].

Niektóre publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Żelazna Reduta
  • Grochem o ścianę. Zbiór pism – artykułów z lat 1946-2002

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czterdziestolatek dostał rondo przy Dworcu Centralnym. TVN Warszawa, 2014-03-20. [dostęp 2014-12-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]