Zbigniew Czwojda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Czwojda
Data i miejsce urodzenia

1 listopada 1949
Góra Śląska

Instrumenty

trąbka

Gatunki

jazz

Zawód

trębacz

Powiązania

Wayne Bartlett, Grażyna Łobaszewska, Krzysztof Kiljański, Marek Balata, Ewa Uryga, Ewa Bem

Zespoły
Freedom (1971), Big Band Wrocław, Spisek Sześciu, Crash (1976-1979), Sami Swoi (1979-1990), The New Sami Swoi (1990-2001), Czwojda Band (od 2002)
Strona internetowa

Zbigniew Czwojda (ur. 1 listopada 1949 w Górze Śląskiej) – muzyk jazzowy, trębacz, lider zespołów Crash oraz Sami Swoi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Wychowywał się w Górze Śląskiej, gdzie m.in. uczył się grać na skrzypcach i trąbce. W 1967 przeniósł się do Wrocławia i rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II Stopnia w klasie trąbki. Od 1976 studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu (wówczas Wyższa Szkoła Muzyczna) we Wrocławiu w klasie trąbki Mariana Piwowarczyka, a po jej ukończeniu pozostał kilka lat na uczelni jako asystent.

Początki kariery jazzowej[edytuj | edytuj kod]

Karierę muzyka jazzowego rozpoczął od gry w formacji Freedom, z którą otrzymał I nagrodę na festiwalu Jazz nad Odrą w 1971. Grał też w Big-Band Wrocław i Spisku Sześciu. Z tym ostatnim zespołem zdobył ponownie I nagrodę na festiwalu Jazz nad Odrą w 1974.

W latach 1974–1977 współpracował ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia w Warszawie pod kierownictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Ukoronowaniem tej współpracy był wyjazd zespołu na miesięczną trasę koncertową po Skandynawii, występy w najlepszych klubach i festiwalach jazzowych m.in. wspólny koncert z Count Basie Big Band w Szwecji.

Crash i Sami Swoi[edytuj | edytuj kod]

W 1976 został liderem grupy Crash. Z grupą tą na Festiwalu Jazzowym w San Sebastian w Hiszpanii zajął I miejsce w międzynarodowym konkursie jazzowym. Efektem tego były późniejsze wyjazdy do Hiszpanii i wspólne koncerty m.in. z Sonny Rollinsem.

W 1979 Zbigniew Czwojda wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a po powrocie w 1980 przyjął propozycję współpracy z zespołem Sami Swoi, którego został liderem w 1981. Pod jego kierownictwem Sami Swoi występowali na wielu festiwalach jazzowych Europy m.in. Pori Jazz (Finlandia) oraz North Sea Jazz Festival w Hadze (Holandia). Lata 1981–1990 to występy głównie na terenie Europy Zachodniej, a w Polsce trasy koncertowe z Andrzejem Rosiewiczem, Heleną Vondráčkovą i innymi.

Po 1986[edytuj | edytuj kod]

W 1986 Zbigniew Czwojda nawiązał współpracę z amerykańskim wokalistą Wayne Bartlett’em i występował z nim w TVP2 i na koncertach w Polsce. W 1990 całkowicie zmienił skład swojego zespołu i zmieniał jego nazwę na The New Sami Swoi, pod którą występował do 2001. W 2002 zespół prowadzony przez Zbigniewa Czwojdę zmienił nazwę na Czwojda Band. W jego składzie znajdują się dzieci Z. Czwojdy: Magda (gitara) i Michał (perkusja).

W 1998, wraz ze swoją żoną Mirosławą, otworzył Wrocławska Szkołę Jazzu I Muzyki Rozrywkowej, której jest dyrektorem i nauczycielem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]