Zbigniew Mackiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Mackiewicz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 lutego 1947
Tarnawa
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Obywatelski Klub Parlamentarny
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Zbigniew Władysław Mackiewicz (ur. 4 lutego 1947 we Tarnawie) – polski rolnik i polityk, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Posiada wykształcenie średnie zawodowe. Na początku lat 70. ukończył Technikum Mechaniczne dla Pracujących w Legnicy. Pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym, później w gospodarstwie rodzinnym i bazie maszynowej. W 1976 rozpoczął prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego. Od 1973 do 1980 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W latach 80. działał w jawnych i podziemnych strukturach Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych, był skarbnikiem struktur regionalnych, a w 1989 przewodniczącym rady wojewódzkiej.

W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z okręgu legnickiego jako kandydat bezpartyjny z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Był członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, pracował w Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz w Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu. Nie ubiegał się o reelekcję.

Działał później w Stronnictwie Ludowo-Chrześcijańskim i Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. W 2002 z ramienia lokalnego komitetu bez powodzenia ubiegał się o stanowisko wójta gminy Ruja[1]. W 2004 został prezesem nowo powołanego Związku Indywidualnych Rolników. W tym samym roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W 2007 przeszedł na rentę. W 2014 bezskutecznie kandydował do rady powiatu legnickiego.

W 2016 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[2], a w 2000 odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]