Zbigniew Mackiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zbigniew Mackiewicz
Data i miejsce urodzenia 4 lutego 1947
Tarnawa
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Obywatelski Klub Parlamentarny

Zbigniew Władysław Mackiewicz (ur. 4 lutego 1947 we wsi Tarnawa) – polski rolnik i polityk, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj]

Posiada wykształcenie średnie zawodowe. Na początku lat 70. ukończył Technikum Mechaniczne dla Pracujących w Legnicy. Pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym, później w gospodarstwie rodzinnym i bazie maszynowej. W 1976 rozpoczął prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego. Od 1973 do 1980 należał do PZPR.

W latach 80. działał w jawnej i podziemnej „Solidarności” Rolników Indywidualnych, był skarbnikiem struktur regionalnych, a w 1989 przewodniczącym rady wojewódzkiej.

W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w okręgu Legnica jako kandydat bezpartyjny z poparciem udzielił mu Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Był członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Pracował w Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz w Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu. Nie ubiegał się o reelekcję.

Działał później w Stronnictwie Ludowo-Chrześcijańskim i Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. W 2002 z ramienia lokalnego komitetu bez powodzenia ubiegał się o stanowisko wójta gminy Ruja[1]. W 2004 został prezesem nowo powołanego Związku Indywidualnych Rolników. W tym samym roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W 2007 przeszedł na rentę. W 2014 bezskutecznie kandydował do rady powiatu legnickiego.

W 2016 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[2].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]