Zbigniew Taszycki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Taszycki
Ilustracja
Zbigniew Taszycki, lata 80.
Data i miejsce urodzenia

1955 r.
Poznań (Polska)

Zawód, zajęcie

artysta malarz, rysownik, twórca instalacji

Miejsce zamieszkania

Poznań

Zbigniew Taszycki (ur. 11 marca 1955 w Poznaniu) – polski artysta, malarz, rysownik, twórca instalacji. Jako jeden z niewielu polskich artystów zajmuje się sztuką site-specific.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na poznańskiej PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Uzyskał dyplom w 1982 roku. Jego prace (instalacje, obrazy, rysunki) pokazywane były na wystawach m.in. w Seulu, Fukushimie, Petach Tikva, Marsylii, Berlinie, Assen, Wilnie, Tallinnie, Budapeszcie i wielu miastach Polski. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych i uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Był pedagogiem od 1999 roku m.in. na Politechnice Koszalińskiej, Politechnice Poznańskiej, Politechnice Śląskiej w Gliwicach, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

Od 2010 prowadzi pracownię rysunku na Akademii Sztuki w Szczecinie. Współpracuje z Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych w Warszawie. Jest redaktorem „Magazynu Sztuki”.

Wystawy indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Wybrane wystawy zbiorowe[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]