Zbigniew Ziobro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro 2016-03-03 (cropped).jpg
Data i miejsce urodzenia 18 sierpnia 1970
Kraków
Prokurator generalny
Okres od 4 marca 2016
Przynależność polityczna Solidarna Polska
Poprzednik Andrzej Seremet
Minister sprawiedliwości
Okres od 16 listopada 2015
Przynależność polityczna Solidarna Polska
Poprzednik Borys Budka
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny
Okres od 31 października 2005
do 7 września 2007
i ponownie od 11 września 2007 do 16 listopada 2007
Przynależność polityczna Prawo i Sprawiedliwość
Poprzednik Andrzej Kalwas
Następca Zbigniew Ćwiąkalski
Prezes Solidarnej Polski
Okres od 24 marca 2012
Przynależność polityczna Solidarna Polska

Zbigniew Tadeusz Ziobro i (ur. 18 sierpnia 1970 w Krakowie) – polski polityk, z wykształcenia prawnik. W latach 2005–2007 minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, od 2015 minister sprawiedliwości w rządzie Beaty Szydło, od 2016 również ponownie prokurator generalny. Poseł na Sejm IV, V, VI i VIII kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, współzałożyciel i prezes Solidarnej Polski.

Życiorys[edytuj]

Wykształcenie i praca zawodowa[edytuj]

W 1994 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. W 1997 zdał egzamin prokuratorski, jednak nigdy nie podjął pracy jako prokurator czy asesor prokuratury. Po ukończeniu studiów był zatrudniony m.in. w Generalnym Inspektoracie Celnym w latach 1998–2000. Następnie był doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Biernackiego.

W II połowie lat 90. opublikował kilka artykułów z zakresu prawa karnego, m.in. w „Rzeczpospolitej”. W 1999 razem z Witoldem Gadowskim założył w Krakowie Stowarzyszenie Katon oraz utworzył Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Działalność polityczna[edytuj]

Działalność do 2005[edytuj]

Od grudnia 2000 pełnił funkcję sekretarza zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości[1]. Od marca do lipca 2001 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, był jednym z najbliższych współpracowników ministra Lecha Kaczyńskiego. Odszedł z pracy w ministerstwie po jego zdymisjonowaniu.

W 2001 był współtwórcą Prawa i Sprawiedliwości. W tym samym roku został wybrany do Sejmu IV kadencji z okręgu krakowskiego. Zasiadał w komisji śledczej zajmującej się tzw. aferą Rywina. Był autorem raportu stwierdzającego, że odpowiedzialność za nieprawidłowości związane z pracami nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji ponoszą premier Leszek Miller, wiceminister kultury i szefowa doradców premiera Aleksandra Jakubowska, minister Lech Nikolski, prezes TVP Robert Kwiatkowski oraz sekretarz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Włodzimierz Czarzasty. Zostali oni zaliczeni do tzw. grupy trzymającej władzę. 24 września 2004 Sejm przyjął ten raport jako ostateczny raport komisji śledczej. W 2008 prokurator umorzył postępowanie wobec przedawnienia karalności.

W wyborach samorządowych 27 października 2002 ubiegał się jako kandydat PiS o stanowisko prezydenta Krakowa (nie wszedł do drugiej tury). W wyborach parlamentarnych w 2005 ponownie uzyskał mandat posła z okręgu krakowskiego, zdobywając 120 188 głosów, uzyskując tym samym najwięcej głosów w okręgu. Był szefem kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego ubiegającego się o urząd Prezydenta RP.

Lata 2005–2007[edytuj]

Zbigniew Ziobro w czasie uroczystości pogrzebowych Lecha i Marii Kaczyńskich (2010)

31 października 2005 został powołany na stanowisko ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Stanowiska te zachował również w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Z urzędu w tym czasie zasiadał w Krajowej Radzie Sądownictwa. W 2006 otrzymał tytuł Człowieka Roku tygodnika „Wprost”[2].

14 lutego 2007 na specjalnej konferencji prasowej minister sprawiedliwości i jednocześnie prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński, przedstawiając okoliczności zatrzymania Mirosława G., szefa Kliniki Kardiochirurgii Szpitala MSWiA, poinformowali, że prokurator przedstawił lekarzowi 20 zarzutów, w tym zarzut zabójstwa w zamiarze ewentualnym. Wypowiedź Zbigniewa Ziobry z tej konferencji (w szczególności słowa już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie[3]) stała się przyczyną wytoczenia mu przez zatrzymanego procesu cywilnego, który lekarz wygrał w obu instancjach. Na mocy orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Krakowie z grudnia 2008 były minister sprawiedliwości został zobowiązany do publicznych przeprosin oraz uiszczenia zadośćuczynienia[4]. W 2009 Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej[5]. Kardiolog nigdy nie został oskarżony o zabójstwo, w 2011 rozpoczął się natomiast jego proces karny o nieumyślne spowodowanie śmierci jednego z pacjentów[6]. W 2013 Mirosław G. został przez sąd uznany za winnego części zarzucanych mu czynów korupcyjnych i skazany nieprawomocnie na łączną karę jednego roku pozbawienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres dwóch lat próby oraz na karę grzywny[7].

W sierpniu 2007 Zbigniew Ziobro został pomówiony przez Andrzeja Leppera o to, jakoby był źródłem przecieku w sprawie akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa[8] (tzw. afera gruntowa). W sierpniu 2010 Andrzej Lepper został oskarżony o składanie fałszywych zeznań w tej sprawie, a były minister sprawiedliwości otrzymał w tej sprawie status oskarżyciela posiłkowego[9].

Wniosek posłów SLD z 28 sierpnia 2007 o postawienie go przed Trybunałem Stanu nie został rozpatrzony do końca ówczesnej kadencji. 7 września 2007 na wniosek Prezesa Rady Ministrów został odwołany z urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. 11 września 2007 ponownie powołano go na poprzednie stanowiska.

Lata 2007–2015[edytuj]

W wyborach parlamentarnych w 2007 otrzymał ponownie najwięcej głosów w okręgu krakowskim (164 681)[10]. 12 stycznia 2008 objął funkcję wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości.

W 2008 prokurator wystąpił o uchylenie jego immunitetu celem przedstawienia mu zarzutu przekroczenia uprawnień w związku z udostępnieniem Jarosławowi Kaczyńskiemu części akt sprawy tzw. mafii paliwowej w okresie urzędowania. 3 września tego samego roku Zbigniew Ziobro zrzekł się immunitetu poselskiego[11]. 4 listopada 2009 śledztwo przeciwko niemu zostało jednak umorzone z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa[12].

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 został wybrany w okręgu wyborczym Kraków na eurodeputowanego. Otrzymał 335 933 głosy, co stanowiło drugi wynik w kraju (za Jerzym Buzkiem z PO)[13]. W PE zasiadł w Komisji Prawnej. 24 lipca 2010 został ponownie wybrany na jednego z wiceprezesów Prawa i Sprawiedliwości.

W 2010 wytoczył proces cywilny o ochronę dóbr osobistych Biance Mikołajewskiej i wydawcy pisma „Polityka” w związku z tekstem Jak PiS zbierał haki, w którym – powołując się na relacje i zeznania byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka – wskazano, jakoby Zbigniew Ziobro jako minister sprawiedliwości szczególnie interesował się postępowaniami prokuratorskimi, w których przewijały się nazwiska polityków. Proces ten rozpoczął się w 2011 przed Sądem Okręgowym w Gdańsku[14].

4 listopada 2011 komitet polityczny PiS zdecydował o jego wykluczeniu z partii, razem z nim usunięto także Tadeusza Cymańskiego i Jacka Kurskiego[15]. Trzy dni później grupa kilkunastu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości (w mediach określana mianem „ziobrystów”) utworzyła odrębny od PiS klub parlamentarny pod nazwą Solidarna Polska[16]. Działacze skupieni wokół Zbigniewa Ziobry utworzyli również partię o tej nazwie, której kongres założycielski odbył się 24 marca 2012, a Zbigniew Ziobro został wybrany na prezesa ugrupowania. Partia przyjęła pełną nazwę „Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro”. 14 grudnia 2013 ponownie wybrany na prezesa tej partii. W maju 2014 z listy swojego ugrupowania bez powodzenia ubiegał się o europarlamentarną reelekcję[17]. W lipcu tego samego roku jego partia nawiązała współpracę z Polską Razem (tworząc wspólny klub parlamentarny Sprawiedliwa Polska), a następnie także z PiS[18].

W listopadzie 2012 grupa posłów Platformy Obywatelskiej złożyła wniosek wstępny o pociągnięcie Zbigniewa Ziobry do odpowiedzialności konstytucyjnej i karnej przez Trybunałem Stanu. Zawierał on osiem zarzutów m.in. podejmowanie działań mających na celu wszczęcie i prowadzenie postępowań karnych przeciwko osobom typowanym według kryterium przekonań politycznych, wykonywanie uprawnień zwierzchnich względem ministra spraw wewnętrznych i administracji, komendanta głównego Policji, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego polegających na żądaniu udzielania informacji o podejmowanych działaniach i wydawaniu wiążących poleceń, a także wyrażenie pisemnej zgody na wnioski szefa CBA w sprawie przeprowadzenia kontroli operacyjnej wobec Andrzeja Leppera i innych osób, mimo że nie popełniły one przestępstw z katalogu określonego z ustawie o CBA, ani też nie podjęły innych czynności dających możliwość prowadzenia wobec nich takich działań[19]. W lipcu 2015 Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej po przeprowadzeniu postępowania dowodowego uznała za zasadne sześć z ośmiu sformułowanych przez wnioskodawców zarzutów i wniosła o pociągnięcie Zbigniewa Ziobry do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu[20]. 25 września 2015, podczas 101. posiedzenia Sejmu, za uchwałą w tej sprawie głosowało 271 posłów, przy 152 przeciw i 2 wstrzymujących się[21]. Wobec nieuzyskania większości 3/5 ustawowej liczby posłów wynoszącej 276, zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy o Trybunale Stanu marszałek Sejmu stwierdziła umorzenie postępowania w tej sprawie[21][22].

Działalność od 2015[edytuj]

W wyborach parlamentarnych w 2015 Zbigniew Ziobro został zarejestrowany na ostatniej pozycji listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kieleckim. Uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 67 238 głosów[23]. 16 listopada tego samego roku powołany na ministra sprawiedliwości w rządzie Beaty Szydło[24].

Po uchwaleniu z inicjatywy PiS ustawy, na mocy której ponownie podporządkowano prokuraturę administracji rządowej i połączono urzędy ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego, 4 marca 2016 Zbigniew Ziobro ponownie został prokuratorem generalnym[25].

Wyniki wyborcze[edytuj]

Wybory Komitet wyborczy Organ Okręg Wynik
2001 Prawo i Sprawiedliwość Sejm IV kadencji nr 13 36 309 (8,37%)T[26]
2002 Prawo i Sprawiedliwość Prezydent miasta Krakowa 25 859 (12,93%)N[27]
2005 Prawo i Sprawiedliwość Sejm V kadencji nr 13 120 188 (28,59%)T[28]
2007 Prawo i Sprawiedliwość Sejm VI kadencji nr 13 164 681 (29,33%)T[29]
2009 Prawo i Sprawiedliwość Parlament Europejski VII kadencji nr 10 335 933 (36,06%)T[13]
2014 Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro Parlament Europejski VIII kadencji nr 10 60 763 (6,64%)N[17]
2015 Prawo i Sprawiedliwość Sejm VIII kadencji nr 33 67 238 (14,35%)T[23]

Życie prywatne[edytuj]

Syn Jerzego i Krystyny z domu Kornickiej. Dzieciństwo i okres szkolny spędził w Krynicy. Matka została stomatologiem. Jego ojciec był lekarzem i dyrektorem krynickiego sanatorium, do 1990 należał do PZPR, a od 1980 także do NSZZ „Solidarność”[30]. Wnuk Ryszarda Kornickiego, oficera AK i żołnierza WiN[31]. Jest żonaty z dziennikarką Patrycją Kotecką[32]. Mają dwóch synów, urodzonych w 2011[33] i w 2015[34].

Przypisy

 1. Sławomir Cenckiewicz i inni, Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949–2005, Zysk i S-ka, Poznań 2013, s. 706–713, ​ISBN 978-83-7785-230-9
 2. Prezydent RP na gali „Człowiek Roku 2006”. prezydent.pl, 4 lutego 2007. [dostęp 12 lipca 2010].
 3. Już nikt nigdy tych słów wypowiadać nie będzie. gazeta.pl, 14 września 2008. [dostęp 2 czerwca 2011].
 4. Ziobro przeprosił dr Garlickiego. newsweek.pl, 10 stycznia 2010. [dostęp 1 kwietnia 2016].
 5. Kasacja odrzucona. Ziobro musi przeprosić doktora Garlickiego. gazeta.pl, 29 października 2009. [dostęp 12 lipca 2010].
 6. Dr G. znów oskarżony. Teraz o śmierć pacjenta. tvn24.pl, 27 czerwca 2011. [dostęp 15 stycznia 2013].
 7. Doktor G. winny korupcji. Skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. newsweek.pl, 4 stycznia 2013. [dostęp 15 marca 2013].
 8. Lepper ma zarzuty karne za Ziobrę. tvn24.pl, 30 sierpnia 2010. [dostęp 24 kwietnia 2011].
 9. Ziobro będzie oskarżał Leppera. wprost.pl, 4 kwietnia 2011. [dostęp 24 kwietnia 2011].
 10. W samym Krakowie więcej głosów otrzymał Jarosław Gowin z PO.
 11. Ziobro zrzekł się immunitetu. gazeta.pl, 3 września 2008. [dostęp 12 lipca 2010].
 12. Ziobro nie ujawnił tajemnicy, śledztwo umorzone. gazeta.pl, 4 listopada 2009. [dostęp 12 lipca 2010].
 13. a b Serwis PKW – Wybory 2009. [dostęp 17 marca 2016].
 14. Ruszył proces Zbigniewa Ziobry przeciwko tygodnikowi „Polityka”. polskatimes.pl, 13 kwietnia 2011. [dostęp 2 czerwca 2011].
 15. Ziobro, Kurski i Cymański wyrzuceni z PiS. wp.pl, 4 listopada 2011. [dostęp 4 listopada 2011].
 16. Ziobryści stworzyli własny klub parlamentarny – Solidarna Polska”. gazeta.pl, 7 listopada 2011. [dostęp 3 stycznia 2011].
 17. a b Serwis PKW – Wybory 2014. [dostęp 17 marca 2016].
 18. Jarosław Kaczyński podpisał porozumienie ze Zbigniewem Ziobro i Jarosławem Gowinem. wp.pl, 19 lipca 2014. [dostęp 23 sierpnia 2014].
 19. Wniosek wstępny o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry. Druk nr 3283. „Kronika Sejmowa”, s. 37, 30 września 2015. 
 20. Sprawozdanie Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu byłego Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro (druk nr 3283). sejm.gov.pl, 23 lipca 2015. [dostęp 28 listopada 2015]. s. 1, 9–11.
 21. a b Głosowanie nr 73 – posiedzenie 101. Pkt 30. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu byłego Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro. sejm.gov.pl, 25 września 2015. [dostęp 28 listopada 2015].
 22. Wniosek wstępny o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry. Druk nr 3283. „Kronika Sejmowa”, s. 38, 30 września 2015. 
 23. a b Serwis PKW – Wybory 2015. [dostęp 17 marca 2016].
 24. Prezydent powołał rząd. prezydent.pl, 16 listopada 2015. [dostęp 28 listopada 2015].
 25. Zbigniew Ziobro od jutra Prokuratorem Generalnym. interia.pl, 3 marca 2016. [dostęp 3 marca 2016].
 26. Serwis PKW – Wybory 2001. [dostęp 17 marca 2016].
 27. Serwis PKW – Wybory 2002. [dostęp 17 marca 2016].
 28. Serwis PKW – Wybory 2005. [dostęp 17 marca 2016].
 29. Serwis PKW – Wybory 2007. [dostęp 17 marca 2016].
 30. Katarzyna Surmiak-Domańska. Ziobro samego siebie. Rozmowa ze Zbigniewem Ziobrą, ministrem sprawiedliwości. „Gazeta Wyborcza”, 12 grudnia 2005. 
 31. Zerminator. wprost.pl, 11 czerwca 2004. [dostęp 5 marca 2013].
 32. Zaskakujące wyznanie Ziobry. onet.pl, 7 czerwca 2011. [dostęp 7 czerwca 2011].
 33. Zbigniew Ziobro został ojcem. gazetakrakowska.pl, 2 listopada 2011. [dostęp 26 października 2015].
 34. Ziobro nie dojechał na konferencję. Ma drugiego syna. wyborcza.pl, 23 października 2015. [dostęp 13 stycznia 2016].

Bibliografia[edytuj]