Zbiorcza Droga Południowa w Legnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Proj. długość 1,8 km
Zbudowano 2,8 km
W budowie 0,00 km
dolnośląskie,
miasto Legnica,
Tarninów,
Bielany,
Osiedlem Piekary

Zbiorcza Droga Południowa - planowana droga w Legnicy, która pobiegnie przez środek miasta. Połączy dzielnicę Tarninów z osiedlem Piekary, poprzez istniejącą ul. Grabskiego, nowy most przez rzekę Kaczawę wraz z dojazdami, istniejące ulicę Bielańską, Okrężną i nowy łącznik Okrężna - Sudecka z wiaduktem kolejowym.

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

W latach 2003-2005 roku zostały przebudowane krańcowe odcinki ulicy Grabskiego, która będzie stanowić część tej trasy. Obecnie (2010) trwają prace projektowe odcinka z mostem na rzece Kaczawie.

Etap Odcinek Długość (km) Okres realizacji Data otwarcia
I Złotoryjska/Grabskiego - Grabskiego/Wojska Polskiego 1,1 2005 - 2006 1.08.2006
II Grabskiego/Wojska Polskiego - aleja Rzeczypospolitej 1,7 2010 - 2017 15.12.2017

Inwestorem drogi jest gmina Legnica. Miasto uzyskało dofinansowanie ze środków pomocowych Unii Europejskiej[1].

Plany[edytuj | edytuj kod]

Budowa kolejnego etapu Zbiorczej Drogi Południowej rozpocznie od skrzyżowania ulicy Grabskiego z Wojska Polskiego do aleja Rzeczypospolitej wraz z budową nowego mostu na rzece Kaczawie. Następnie konieczna będzie modernizacja ulic Bielańskiej i Okrężnej. Ostatnim etapem będzie budowa odcinka od ulicy Okrężnej do ulicy Sudeckiej, wraz w budową wiaduktu nad linią kolejową Legnica - Katowice.

Celem budowy ZDP jest odciążenie centrum miasta od ruchu samochodowego. Długość trasy wyniesie 4,6 km a jej cały koszt wyniesie ponad 150 milionów.[2]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]