Zbiornik Brody Iłżeckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Brody Iłżeckie”. Zobacz też: przystanek kolejowy Brody Iłżeckie.
Jezioro Brodzkie (Brody Iłżeckie)
Ilustracja
Państwo  Polska
Rzeka Kamienna
Data uruchomienia 1964
Typ zapory ziemna
Pojemność całkowita 7,3 mln m³
Wysokość lustra wody 195 m n.p.m.
Powierzchnia 2,6 km²
Wysokość zapory 7,1 m
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Brodzkie (Brody Iłżeckie)
Jezioro Brodzkie (Brody Iłżeckie)
Ziemia51°00′13″N 21°10′01″E/51,003611 21,166944

Jezioro Brodzkie (Brody Iłżeckie)[1], zbiornik retencyjny na Kamiennej w województwie świętokrzyskim, położony na Przedgórzu Iłżeckim. Zapora powstała w 1964 roku, a w 1986 została przebudowana. Zbiornik pełni funkcje przeciwpowodziowe i rekreacyjne. Czerpana jest stąd także woda dla zakładów przemysłowych w Starachowicach.

Zapora ziemna o wysokości 7,1 m ulokowana jest w miejscowości Brody. Zbiornik ma powierzchnię 260 ha, długość 5,3 km i maksymalną głębokość 6 m. Pojemność całkowita wynosi 7,3 mln m³, natomiast pojemność użytkowa 5 mln m³. Zwierciadło wody znajduje się na wysokości 195 m n.p.m.[2].

Dużą atrakcją turystyczną okolic zbiornika są znajdujące się nad jego brzegami piaskowcowe skały. Są ich dwie grupy. Po południowej stronie znajdują się Skały w Krynkach mające status rezerwatu przyrody, po północne Skały w Rudzie będące pomnikiem przyrody[3].

Ciekawostka historyczna[edytuj | edytuj kod]

Kompleksową kanalizację rzeki Kamiennej rozpoczęto w początkach XIX wieku. Początkowo prace realizowano według tzw. staszicowskiego planu budowy „ciągłego zakładu fabryk żelaznych nad Kamienną”, która stać się miała osią Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego.

Koncepcja zakładała budowę obiektów metalurgicznych opartych na technologicznym transporcie wodnym oraz pełne energetyczne wykorzystanie Kamiennej. W tym celu wybudowano szereg obiektów piętrzących: w Bzinie, Rejowie, Parszowie, Mostkach, Marcinkowie, Wąchocku, Starachowicach, Michałowie i Brodach.Zakłady przemysłowe lokalizowane były wzdłuż biegu rzeki z uwzględnieniem technologii produkcji.

W górze rzeki sytuowano wielkie piece, następnie zakłady przetwórcze tzw. pudligarnie, najniżej zaś walcownie. Zbiornik w Brodach powstał w 1841 r. dla potrzeb istniejącej tu pudligarni i funkcjonował do czasu katastrofalnej powodzi w 1903 r., która zniszczyła większość urządzeń wodnych nad Kamienną. Odbudowany w 1964 r. Istniejący tu dotąd jaz nazywany staszicowskim został zrekonstruowany i wkomponowany w skarpę odpowietrzną zapory w Brodach Iłżeckich stanowiąc jej ornament (nie pełniąc już żadnej funkcji technicznej) ale i świadectwo wysokiego poziomu myśli hydrotechnicznej tamtego okresu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody Stojące plik pdf
  2. Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski, Elżbieta Bajkiewicz-Grabowska (red.), Iwona Swenson (red.), Zofia Aleksandrowicz, Warszawa: PWN, 1998, s. 58, ISBN 83-01-12677-9, OCLC 830195866.
  3. Zobacz nasze atrakcje turystyczne – gmina Brody. [dostęp 2017-04-25].
  4. Zbiornik Brody Iłzeckie na postalu REGIONALNEGO ZARZĄDU GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE