Zbiornik Czymanowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbiornik Czymanowo – widok z Kaszubskiego Oka
Zbiornik Czymanowo – widok z Kaszubskiego Oka
Czymanowo
Ilustracja
Państwo

 Polska

Data budowy

1973[1][a]–1982

Data uruchomienia

1982

Pojemność całkowita

13,8[1] mln m³

Powierzchnia

1,35[1] km²

Funkcja

energetyczna

Położenie na mapie gminy Gniewino
Mapa konturowa gminy Gniewino, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czymanowo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czymanowo”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czymanowo”
Położenie na mapie powiatu wejherowskiego
Mapa konturowa powiatu wejherowskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czymanowo”
Ziemia54°42′45″N 18°03′26″E/54,712500 18,057222

Zbiornik Czymanowosztuczny zbiornik wodny w Polsce, położony na obszarze Wysoczyzny Żarnowieckiej w pobliżu jeziora Żarnowieckiego w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, na terenie gminy Gniewino. Czymanowo stanowi górny zbiornik elektrowni szczytowo pompowej „Żarnowiec”, obejmuje 13,8 milionów m³ (o długości 1,2 kilometra, szerokości 1 kilometra i ogólnej powierzchni 135 ha)[1]. Zbiornik spełnia funkcje energetyczne (elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 716 MW). Nad północnym brzegiem zbiornika znajduje się wieża widokowa – „Kaszubskie Oko”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Prace przygotowawcze zaczęły się już w czerwcu 1972 r.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Elektrownia Wodna Żarnowiec – historia i dzień dzisiejszy. elektroenergetyka.pl. [dostęp 2017-11-27]. (pol.).
Zbiornik po opróżnieniu