Zbiory przyrodnicze Wydziału Biologii UAM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zbiory Przyrodnicze Wydziału Biologii UAM – zbiór flory i fauny zgromadzony na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Zbiór początkowo umieszczony był w gmachu Collegium Maius przy ul. Fredry w Poznaniu. W 2007 przeniesiono go na Kampus Morasko do nowej siedziby Wydziału Biologii. Zajmuje siedem magazynów: dwa zoologiczne, cztery botaniczne i jeden antropologiczny. Pomieszczenia są klimatyzowane, wyposażone w filtry przeciwkurzowe, czujniki dymu oraz ochronę przed zalaniem[1].

Zbiór[edytuj | edytuj kod]

Na zbiór składają się przede wszystkim odrębne kolekcje, w większości ofiarowane Uniwersytetowi przez poszczególnych badaczy i kolekcjonerów. Są to m.in.[1]:

Wielka wartość zbioru polega m.in. na tym, że zawiera on wiele holotypów, tj. okazów na podstawie których opisano dany gatunek. W razie wątpliwości przy oznaczaniu odwołują się do tych egzemplarzy badacze z całego świata. Część okazów jest obecnie (np. ze względów prawnych) niemożliwa do zdobycia. Oprócz samego zbioru cenna jest również jego strona techniczna – stare oprawy, kaligrafia podpisów, itp[1]. Najstarsze egzemplarze zielnikowe pochodzą z 1792[2].

Kierownikiem zbiorów jest prof. Jerzy Błoszyk[3]. Na bazie zbiorów planowane jest utworzenie Muzeum Przyrody[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Maria Rybicka. Od czaszek po roztocza. „Życie Uniwersyteckie”, s. 20, kwiecień 2007. UAM Poznań. ISSN 1231-8825. 
  2. a b Danuta Pawlicka, Mikrokosmos w alkoholu, w: Głos Wielkopolski, 8.1.2016, s.23
  3. Zakład Zoologii Ogólnej: Jerzy Błoszyk. [dostęp 2014-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-03)].