Zbrodnia w Nemmersdorf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamordowani niemieccy cywile

Zbrodnia w Nemmersdorf lub masakra w Nemmersdorf – rzeź cywilnej ludności niemieckiej we wsi Nemmersdorf (obecnie Majakowskoje) w Prusach Wschodnich dokonana przez żołnierzy Armii Czerwonej 21 października 1944. Dokładna liczba ofiar jest przedmiotem sporów – według nowszych badań podawana dawniej liczba 65-73 ofiar jest zawyżona. Wydarzenia z Nemmersdorf stały się symbolem zbrodni wojennych popełnionych przez Armię Czerwoną na niemieckiej ludności cywilnej Prus Wschodnich.

Masakra[edytuj]

21 października 1944 oddziały 11 Gwardyjskiej Armii 3 Frontu Białoruskiego (25 Gwardyjska Brygada Pancerna)[1] ZSRR podczas pierwszego ataku na Prusy Wschodnie zajęły wieś Nemmersdorf. Na miejscu zastały wielu mieszkańców, w tym przede wszystkim kobiety i dzieci, które nie zdążyły się ewakuować. Po dwóch dniach oddziały niemieckie wyparły Rosjan na wschód, a w miejscowości odkryły ciała kilkudziesięciu ofiar zamordowanych z wyjątkowym okrucieństwem. Żołnierze niemieccy przenieśli ciała na pobliski cmentarz, gdzie czekały one na obdukcję międzynarodowej komisji. Po ich zbadaniu stwierdzono, że czerwonoarmiści okrutnie zgwałcili, torturowali i zabili ponad 70 kobiet i dzieci. Najmłodsza z ofiar miała 8 lat, a najstarsza 84[2].

Najnowsze ustalenia[edytuj]

Ponieważ raport międzynarodowej komisji lekarskiej się nie zachował, przez wszystkie powojenne lata, podważały jej prawdziwość mocarstwa zachodnie[2]. Ze zrozumiałych powodów milczał o niej Związek Radziecki[3].

Zgodnie z ustaleniami niemieckiego publicysty Bernharda Fischa Armia Czerwona bezsprzecznie popełniła w Nemmersdorfie zbrodnię, jednak zarówno liczba ofiar, jak i rodzaj popełnionych czynów zostały celowo wyolbrzymione przez propagandę nazistowską po to, aby wzmocnić chęć oporu zmęczonego już wojną społeczeństwa niemieckiego[4]. Część zdjęć pokazujących ofiary została spreparowana. Ciała zamordowanych kobiet sfotografowano z obnażonymi genitaliami, by wywołać wrażenie, iż wszystkie zostały zgwałcone – istnieją jednak również fotografie, na których ofiary są normalnie ubrane[5]. Zainicjowana przez Josepha Goebbelsa niemal dwutygodniowa kampania prasowa opisująca zbrodnie w Nemmersdorfie oraz poświęcona im kronika filmowa, wyświetlana we wszystkich kinach III Rzeszy, nadały nazwie Nemmersdorf symboliczne znaczenie, jakie posiada do dziś.

Znaczenie[edytuj]

Nemmersdorf – dziś Majakowskoje w obwodzie kaliningradzkim – był jedną z pierwszych miejscowości zdobytych w październiku 1944 przez Rosjan w Prusach Wschodnich, a tym samym na terytorium ówczesnych Niemiec. Wielu Niemców, wierząc propagandzie Goebbelsa, uznało, że taki sam los czeka wszystkie zdobyte przez Armię Czerwoną tereny i ich mieszkańców. Spowodowało to powstanie tzw. „syndromu Nemmersdorf” – głównego motywu ucieczki tysięcy cywilnych Niemców z Prus Wschodnich przy ponad 20-stopniowym mrozie w styczniu 1945 roku[2]. Nemmersdorf – to do dziś dla wielu Niemców symbol zbrodni, popełnionych przez Armię Czerwoną na ludności cywilnej oraz dowód na to, że byli oni również ofiarami w tej wojnie.

Przypisy

  1. Hastings, Max, Armageddon, Alfred A. Knopf, NY, 2004, s. 264-265; Sharp, Charles C., Soviet Orders of Battle, Vol. III, Red Storm, Nafziger, 1995, s. 39-40, 70.
  2. a b c Maria Podlasek: Wypędzenie Niemców z terenów na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej. Warszawa: Wydawnictwo Polsko-Niemieckie, 1995, s. 68-71. ISBN 83-86653-00-0.
  3. Wikipedia-ru
  4. Prusy Wschodnie – Nemmersdorf.
  5. Bernhard Fisch: Ostpreußen 1944/45. Mythen und Realitäten. W: Christian Pletzing (Hg.): Vorposten des Reiches? Ostpreußen 1933-1945, s. 213-246.

Linki zewnętrzne[edytuj]