Zbrojna Grupa Islamska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbrojna Grupa Islamska, Armed Islamic Group (GIA), Groupe Islamique armé, الجماعة الإسلامية المسلحة al-jamā'atu l-'islāmiyyatu l-musallaha - islamistyczna organizacja zbrojna biorąca udział w wojnie domowej w Algierii[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa utworzona została po niedopuszczeniu Islamskiego Frontu Ocalenia przez wojsko w następstwie zamachu stanu. Skupiała członków bardziej radykalnych organizacji aniżeli wspomniana formacja. Trzon grupy stanowili byli członkowie Muzułmańskiego Ruchu Zbrojnego. Zbrojna Grupa Islamska zasilona została ponadto przez algierskich weteranów z wojny w Afganistanie i przez radykalną inteligencję z kręgów tzw. salafitów dżihadu. Celem organizacji było wprowadzenie w kraju kalifatu i wygnanie z kraju wszystkich niemuzułmanów. Akcje grupy charakteryzowały się stosowaniem terroryzmu i masowymi czystkami dokonywanymi na ludności cywilnej. Partyzanci Zbrojnej Grupy Islamskiej represjonowali również przedstawicieli mniej radykalnych grup islamskich. W ramach strategii wojennej, GIA dopuszczał zawłaszczania majątku wrogów oraz porywanie kobiet, które następnie były przez partyzantów zmuszane do nierządu. W ten sposób porwanych zostało od 7 do 20 tysięcy kobiet. Od października 1997 roku zwalczała inną organizację islamistyczną, Islamską Armię Ocalenia. Konflikt między organizacjami przybrał na silę po tym, gdy Islamska Armia Ocalenia z dniem 1 października ogłosiła jednostronne zawieszenie broni z rządem[1][2].

W 1999 roku, po ogłoszeniu przez prezydenta Algierii Abdelaziz Buteflika amnestii, większość bojowników opuściła szeregi GIA. Nieliczne oddziały kontynuowały walkę zbrojną chroniąc się w górach[1][2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Łukasz Gołota: Konflikt w Algierii (pol.). psz.pl.
  2. a b c Ks. Adam Romejko: Elity władzy Algierii (pol.). romejko.edu.pl.