Zbrojna Grupa Islamska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zbrojna Grupa Islamska, Armed Islamic Group (GIA), Groupe Islamique armé, الجماعة الإسلامية المسلحة al-jamā'atu l-'islāmiyyatu l-musallaha - jedna z najbardziej radykalnych islamskich organizacji zbrojnych biorących udział w wojnie domowej w Algierii 1991-1999.

Twórcą GIA był Mansour Meliani. Po jego aresztowaniu rozbitą organizację odtworzył Abdelhak Layada. To on ogłosił, że głównym celem GIA są mieszkający w Algierii "obcy" (chrześcijanie i Żydzi). W marcu 1994 r. zastąpił go Cherif Gousmi. Po jego śmierci, we wrześniu 1994 r., nowym Krajowym Emirem GIA został Djamel Zitouni. Zitouni zginął w czerwcu 1997 r. Jego miejsce zajął Antar Zouabri. Pod przywództwem Zouabriego GIA przeprowadziła szereg krwawych zamachów terrorystycznych, których ofiarami padło tysiące cywili. Zouarabi zginął w lutym 2002 r. Nowym Emirem został Rachid Abou Tourab. Po jego śmierci, w czerwcu 2004, przywódcą GIA wybrano Nourredine Boudiafiego. W listopadzie 2005 algierskie siły bezpieczeństwa aresztowały Boudafiego ogłaszając faktyczny koniec GIA.

GIA rekrutowała swoich bojowników z miast położonych na północy Algierii, jednak jej trzon stanowili mudżahedini walczący w Afganistanie w czasie wojny radziecko-afgańskiej 1979-1989. W 1997 GIA ogłosiła, że wszyscy algierscy muzułmanie mają obowiązek walczyć o utworzenie państwa muzułmańskiego, w przeciwnym razie uznani zostaną za niewiernych. W 1999 r., po ogłoszeniu przez prezydenta Algierii Abdelaziz Buteflika amnestii, większość bojowników opuściła szeregi GIA. Nieliczne oddziały walczą do dziś, domagając się utworzenia w Algierii państwa islamskiego opartego na prawie szariatu.

Spora część ideologii, na której opierają się działania GIA, uformowała się w Europie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, zaś jej program polityczny inspirowany był przez Omara El-Eulmi, głoszącego tezę, że to political pluralism is equivalent to sedition (pluralizm polityczny odpowiedzialny jest za działalność wywrotową). Członkowie GIA szkolili się także we Francji i w Belgii. Zbrojna Grupa Islamska sięgała również do haseł głoszonych przez Abu Qatada al-Falastiniego oraz ekstremistów muzułmańskich z al-Ansar, usprawiedliwiających mordowanie ludności cywilnej. W czasie wojny domowej w Algierii GIA zwalczała pozostałe radykalne ugrupowania muzułmańskie, zwłaszcza zaś Islamską Armię Ocalenia i Islamski Front Ocalenia.

Linki zewnętrzne[edytuj]