Zbysław Owczarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbysław Owczarski
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1963
Kożuchów
Poseł VI kadencji Sejmu
Okres od 24 czerwca 2009
do 7 listopada 2011
Przynależność polityczna Polska Jest Najważniejsza

Zbysław Piotr Owczarski (ur. 26 lipca 1963 w Kożuchowie) – polski polityk, nauczyciel i samorządowiec, poseł na Sejm VI kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Odbył też studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania oświatą oraz samorządu terytorialnego.

Pracował jako nauczyciel w Falniowie, dyrektor szkoły podstawowej w Nasiechowicach oraz dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Charsznicy. Później był zatrudniony na kierowniczych stanowiskach w Urzędzie Miasta i Gminy w Wolbromiu. W kadencji 2002–2006 zajmował stanowisko wicemarszałka województwa małopolskiego[1].

Działał w Porozumieniu Centrum i Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów, następnie wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W 2006 z ramienia PiS został radnym sejmiku małopolskiego III kadencji, wszedł też w skład nowo powołanego zarządu województwa. Został odwołany już po kilku miesiącach (w marcu 2007) w związku z rozłamem w klubie radnych PiS i zmianą koalicji w sejmiku.

W wyborach parlamentarnych w 2007 startował do Sejmu w okręgu krakowskim, uzyskując 1614 głosów. Mandat posła na Sejm VI kadencji objął 24 czerwca 2009 w miejsce Zbigniewa Ziobry, który został wybrany do Parlamentu Europejskiego. 23 listopada 2010 wystąpił z Prawa i Sprawiedliwości i przystąpił do nowo utworzonego klubu parlamentarnego ugrupowania Polska Jest Najważniejsza[2]. W 2011 nie uzyskał reelekcji w wyborach parlamentarnych. Zasiadał w zarządzie PJN w województwie małopolskim. Po decyzji o samorozwiązaniu tej partii (w grudniu 2013) współtworzył Polskę Razem Jarosława Gowina. Został jej pełnomocnikiem na powiat miechowski, a następnie sekretarzem zarządu wojewódzkiego partii[3]. W listopadzie 2017 została ona przekształcona w Porozumienie. Zbysław Owczarski został w grudniu tego samego roku wiceprezesem zarządu tego ugrupowania w okręgu krakowskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nota biograficzna na stronie urzędu marszałkowskiego. [dostęp 23 listopada 2010].
  2. Kluzik-Rostkowska: Zakładamy klub poselski Polska jest Najważniejsza. gazeta.pl, 23 listopada 2010. [dostęp 23 listopada 2010].
  3. Zarząd regionu małopolskiego. polskarazem.pl. [dostęp 9 grudnia 2017].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]