Przejdź do zawartości

Zdeněk Sova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zdeněk Sova (ur. 5 października 1924 w Třebíč, zm. 1998[1]) – czeski uczony, profesor nauk weterynaryjnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia weterynaryjne ukończył w 1950 w Brnie. Pracował do 1955 jako wojskowy lekarz weterynarii, przez kolejne pięć lat związany był z Instytutem Weterynarii w Pradze. W 1960 przeszedł do utworzonej w tym czasie Wyższej Szkoły Rolniczej w Pradze. Był na tej uczelni organizatorem i wieloletnim kierownikiem Katedry Fizjologii Zwierząt Domowych; w 1976 objął kierownictwo Katedry Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej. Wielokrotnie organizował konferencje naukowe z fizjologii ptaków użytkowych. W latach 1965–1970 pełnił na wydziale funkcję prodziekana, w latach 1976–1985 był prorektorem uczelni.

W pracy naukowej zajmował się przede wszystkim fizjologią zwierząt. W różnych okresach jego badania koncentrowały się wokół takich zagadnień, jak schorzenia wątroby u koni, fizjologia i patologia wątroby u drobiu, żywienie zwierząt i wpływ substytutów na zachowanie się enzymów i skład krwi. Określił m.in. mechanizm powstawania bilirubinemii u koni. Ogłosił (jako autor i współautor) ponad pół tysiąca prac naukowych w języku czeskim i językach obcych, w tym artykuły w prestiżowych czasopismach naukowych ("Zentralblatt für Veterinärmedizin", "Schweizer Archiv für Tierheilkunde", "Comparative Biochemistry and Physiology"), podręczniki, skrypty, referaty.

Sova zainicjował współpracę praskiej Wyższej Szkoły Rolniczej z Akademią Rolniczą w Krakowie. W uznaniu zasług dla krakowskiej uczelni, a także dorobku naukowego, 5 września 1985 otrzymał doktorat honoris causa Akademii Rolniczej. Powołany został w skład Komitetu Produkcji Zwierzęcej Czechosłowackiej Akademii Nauk oraz wielu akademii i towarzystw naukowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomeš Josef: Český biografický slovník XX. století. III. díl Q-Ž. 1999. ISBN 80-7185-247-3. On-line

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Bobek, Zdenek Sova. Doctor scientiarum naturalium honoris causa, w: Doktorzy honoris causa Studium, Wydziału Rolniczego UJ, Akademii Rolniczej im. H. Kołłątaja w Krakowie i pracownicy Wydziału Rolniczego UJ, Akaemii Rolniczej im. H. Kołłątaja w Krakowie, doktorzy honoris causa innych uczelni (redaktor Zdzisław Kosiek), Akademia Rolnicza im. H. Kołłątaja w Krakowie, Kraków 1991, s. 73-75 (z fotografią)