Zdobądź flagę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy typu gier wieloosobowych. Zobacz też: CTF.

Zdobądź flagę (ang. capture the flag, CTF) – jeden z typów gier wieloosobowych, obecnie spotykany prawie wyłącznie w grach komputerowych z gatunku first-person shooter, w rozgrywkach paintballowych, ASG i zabawach harcerskich. Gracze dzielą się na dwie (czasami więcej) drużyny (nawet po jednym zawodniku na drużynę, ale zazwyczaj jest ich więcej) i mają swoje bazy. W każdej bazie jest flaga. Drużyna zdobywa punkt wtedy, gdy zabierze flagę z bazy wroga i zaniesie ją do swojej bazy. Zazwyczaj należy donieść ją do swojej flagi, znajdującej się w wyznaczonym dla niej miejscu i nie można tego zrobić, jeśli flaga ta jest w posiadaniu przeciwnika bądź znajduje się gdzieś na planszy. Wygrywa drużyna, która zdobędzie określoną liczbę punktów lub będzie miała więcej punktów po upływie czasu przeznaczonego na rozgrywkę.

Zdobądź flagę (ang. capture the flag, CTF) - jeden z typów popularnych internetowych wargames, gdzie zawodnicy wystawiają na próbę swoje wiadomości z zakresu cyber-bezpieczeństwa.

W brutalną odmianę grali także przedstawiciele niektórych formacji wojskowych i paramilitarnych, między innymi Hitlerjugend[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]