Zdrada Bourne'a

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zdrada Bourne'a
The Bourne Betrayal
Okładka pierwszego wydania
Autor Robert Ludlum (twórca serii)
Eric Van Lustbader
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. 5 czerwca 2007
Wydawca Grand Central Publishing
Typ utworu powieść sensacyjna
Data I wyd. polskiego 2007
Pierwszy wydawca polski Amber
Przekład Maciej Pintara
poprzednia
Dziedzictwo Bourne'a
następna
Sankcja Bourne'a

Zdrada Bourne'aamerykańska powieść sensacyjna autorstwa Erica Van Lustbadera. Jest piątą częścią sagi o Jasonie Bournie, kolejną po "Dziedzictwie Bourne'a" napisaną przez Lustbadera (poprzedni autor, Robert Ludlum, nie żyje).

Książka została napisana w trakcie seansu spirytystycznego, podczas którego rzekomo wywołano ducha Roberta Ludluma. Lustbader spisał wizję mistrza, dodając do niej swoje elementy. Stąd często jako autor podawany jest Robert Ludlum.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Szef specjalnej sekcji antyterrorystycznej CIA o nazwie "Typhon", Martin Lindros wykonuje tajną misję w górach Etiopii. Ma tam wytropić nową, niebezpieczną organizację terrorystyczną. Wydarza się jednak coś niespodziewanego - okazuje się, że to pułapka. Funkcjonariusza amerykańskiego wywiadu zabierają uzbrojeni mężczyźni.

Agencja nie może namierzyć Lindrosa. Jego przyjaciel Jason Bourne wyrusza na pomoc, a następnie uwalnia go z rąk terrorystów. Nie wie jednak, że padł ofiarą niewyobrażalnej mistyfikacji, porównywalnej z tą, w której sam kiedyś brał udział...

Od Afryki, przez Odessę i Pakistan, aż po Waszyngton – Bourne musi raz jeszcze udaremnić plan, który oznacza dla Ameryki nuklearną apokalipsę. I wyrównać dawne rachunki, należące do zapomnianej przez niego przeszłości. Kim jest tajemnicza kobieta, pojawiająca się w wizjach Jasona? Co go z nią łączy? Czemu znów ktoś chce go zabić?

Tym razem jednak jest sam - Marie nie żyje, podobnie jak Aleks Conklin i Mo Panov (zamordowani w poprzedniej części). Jason Bourne wyrusza w podróż, mającą na celu unieszkodliwienie przeciwnika niemal tak groźnego jak największy terrorysta wszech czasów - Iljicza Ramireza Sancheza, znanego jako Carlos.

Wcześniejsze części[edytuj | edytuj kod]

Kolejne części[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]