Zdradzona czarodziejka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tom 1. serii Thorgal
Zdradzona czarodziejka
La Magicienne trahie
okładka oryginalnego wydania
Scenariusz Jean Van Hamme
Rysunki Grzegorz Rosiński
Kraj wydania Belgia
Język francuski
Data pierwszego wydania 1980
Wydawca Le Lombard
Data pierwszego wydania polskiego 1988
Pierwszy wydawca polski Krajowa Agencja Wydawnicza
Tłumaczenie Ewa Nowak (Orbita), Wojciech Birek (Egmont Polska)
poprzedni
brak
następny
Wyspa wśród lodów

Zdradzona czarodziejka – pierwszy tom serii komiksowej Thorgal. Jego autorami są Jean Van Hamme (scenariusz) i Grzegorz Rosiński (rysunki). Komiks ukazał się w oryginale francuskim w 1980 roku nakładem wydawnictwa Le Lombard. Po polsku wydała go w 1988 roku Krajowa Agencja Wydawnicza. Wznawiany przez: wydawnictwo Orbita w roku 1991, wydawnictwo Korona w roku 1991 oraz w 2004 roku przez Egmont Polska. W Polsce, przed edycją albumową był publikowany na łamach polskiego magazynu komiksowego „Relax”.

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Komiks zawiera dwie historie – jedną o pojmaniu Gandalfa Szalonego, wodza wikingów, ojca Aaricii, przez Slivię, samozwańczą królową wyspy wśród lodów; natomiast drugą o przygodzie Thorgala w Rajskiej Grocie, do której podczas ucieczki przed wilkami wpada wraz ze swoim rumakiem, Furalem. Nie ulegając wdziękom tamtejszych więźniarek: Ingrid, Ragnhildy oraz ich młodszej siostry – Skadii, bohater podejmuje próby wyrwania się ze szponów więzienia, w którym mógłby doczekać wiecznej młodości. Udaje mu się to z pomocą właśnie ostatniej z sióstr, pragnącej poznać świat spoza Rajskiej Groty. Pragnienie wolności przypłaciła życiem.

Słuchowisko[edytuj | edytuj kod]

20 kwietnia 2014 roku na polski rynek trafiło słuchowisko zrealizowane na podstawie Zdradzonej czarodziejki i Wyspy wśród lodów, w którym głosu Thorgalowi użyczył Jacek Rozenek. W październiku 2014 roku wydano słuchowisko zrealizowane na podstawie kolejnych dwóch tomów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]