Zdziechowice Pierwsze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zdziechowice Pierwsze
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat stalowowolski
Gmina Zaklików
Liczba ludności (2013-06-24) 633[1]
Strefa numeracyjna 15
Kod pocztowy 37-470
Tablice rejestracyjne RST
SIMC 0810650
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Zdziechowice Pierwsze
Zdziechowice Pierwsze
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zdziechowice Pierwsze
Zdziechowice Pierwsze
Ziemia50°48′06″N 22°06′40″E/50,801667 22,111111

Zdziechowice Pierwsze - wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie stalowowolskim, w gminie Zaklików, nad rzeką Karasiówką, na trasie Kraśnik - Stalowa Wola, 65 km na południe od Lublina.

Dawniej istniała gmina Zdziechowice. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie tarnobrzeskim.

Nazwa miejscowości pochodzi od synów lub potomków pierwotnego właściciela wsi "Zdziecha". Początki osadnictwa w okolicach wsi sięgają czasów wczesnego średniowiecza. Potwierdziły to badania archeologiczne prowadzone na terenie wzgórza leżącego na granicy Zdziechowic i Węglina potocznie zwanego Grodziskiem. Wieś położona na urodzajnych glebach rozwijała się szybko, co przyczyniło się do erekcji parafii 22 września 1409 r. Do XIX wieku w Zdziechowicach znajdował się dwór. Pierwszym znanym ze źródeł właścicielem Zdziechowic i mieszkańcem dworu był Jan Treska. Jego następcami byli Jan Czyżowski, herbu Półkozic, a w połowie XV wieku przez małżeństwo córki J. Czyżowskiego Agnieszki z Janem Zakliką dobra zdziechowskie znalazły się w rodzie Zaklików, herbu Topór. Po śmierci Jana dobra kolejno przechodziły na jego synów Jana, Hieronima, Stanisława i Zygmunta. W siedemdziesiątych latach XVII wieku miejscowość przeszła w ręce rodu Gniewoszów, herbu Kościasza z Dalewic. Z tego rodu wywodził się Marcin Gniewosz, który ok. roku 1570 przeszedł na kalwinizm, tworząc z kościoła parafialnego zbór i pociągając za sobą poddanych. Zbór upadł po 1595 r. Po śmierci Gniewosza jego żona wróciła do wyznania katolickiego i ofiarowała pieniądze na budowę kościoła w Zaklikowie.

Pod koniec XVII w. kościółek w Zdziechowicach został zniszczony, prawdopodobnie spalił się. Na jego miejscu mieszkańcy postawili kaplicę, która również uległa zniszczeniu. Później Zdziechowice przejęli Małachowscy, a w 1791 r. odkupił je Józef Puchała. Po jego śmierci dobra zdziechowskie odkupiła spółka obywatelska i podzieliła między siebie. Z czasów historycznych została stara kuźnia będąca zabytkiem i młyn wodny. Obecnie Zdziechowice to dość duża wieś, ciągle się rozrastająca. Znajdują się w niej szkoła podstawowa i gimnazjum, ośrodek zdrowia, apteka, klubowe boisko do piłki nożnej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]