Zdzisław Kozłowski (porucznik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapitan Zdzisław Kozłowski

Zdzisław Kozłowski (ur. 8 maja 1907 w Grodzisku Wielkopolskim, zm. 9 kwietnia 1940 w Katyniu) – porucznik rezerwy Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Franciszka. Po ukończeniu szkoły powszechnej w rodzinnym Grodzisku Wielkopolskim uczył się w Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Kościanie. 30 kwietnia 1922 r. założył wraz z innymi gimnazjalistami klub sportowy Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski. W latach 1926-1933 studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po ukończeniu studiów pracował początkowo jako wolontariusz w Klinice Otolaryngologii Uniwersytetu Poznańskiego, a następnie w szpitalach w Grudziądzu i Kościanie. W międzyczasie ukończył także Szkołę Podchorążych Sanitarnych Rezerwy w Warszawie. W kwietniu 1935 r. został powołany do czynnej służby wojskowej w 4 dywizjonie artylerii konnej w Suwałkach. 19 marca 1937 r. mianowany na porucznika w korpusie oficerów zdrowia. Wiosną 1939 r. został przeniesiony do batalionu KOP „Troki”. W czasie wojny obronnej Polski 1939 dostał się w Wilnie do niewoli radzieckiej i został przewieziony do obozu NKWD w Kozielsku, a wiosną 1940 r. zamordowany w Katyniu.

Był żonaty z Izabelą Sowińską, z którą miał syna Wojciecha Zdzisława (ur. 1940).

5 października 2007 Minister Obrony Narodowej awansował go pośmiertnie do stopnia kapitana[1]. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”[2].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Tablica ku czci ofiar zbrodni katyńskiej w Grodzisku Wlkp.

Upamiętniony na tablicy informacyjnej poświęconej ofiarom zbrodni katyńskiej w rodzinnym mieście. Tablica jest częścią Miejsca Pamięci Zbrodni Katyńskiej w Grodzisku Wlkp., które wybudowano w 2018 r. we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Decyzja Nr 439/MON Ministra Obrony Narodowej z 5 października 2007 w sprawie mianowania oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze na kolejne stopnie oficerskie. Decyzja nie została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym MON.
  2. LISTA OSÓB ZAMORDOWANYCH W KATYNIU, CHARKOWIE, TWERZE I MIEDNOJE MIANOWANYCH POŚMIERTNIE NA KOLEJNE STOPNIE. policja.pl. [dostęp 9 kwietnia 2014].
  3. [1] Informacja na stronie IPN-u

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]