Zdzisław Nowakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zdzisław Nowakowski
Data i miejsce urodzenia

24 sierpnia 1929
Przemyśl

Data i miejsce śmierci

4 lipca 2006
Warszawa

Stopień instruktorski

harcmistrz

Organizacja harcerska

Związek Harcerstwa Polskiego

Odznaczenia
Krzyż Armii Krajowej Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” Srebrny Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”

Zdzisław Nowakowski (ur. 24 sierpnia 1929 w Przemyślu, zm. 4 lipca 2006 w Warszawie) – nauczyciel, wychowawca młodzieży instruktor harcerski, harcmistrz, podporucznik rezerwy Wojska Polskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1937 wstąpił do gromady wilczków w 62. Warszawskiej Drużynie Harcerskiej przy Szkole Podstawowej im. ks. bpa Władysława Bandurskiego w Warszawie, od 1939 należał do Drużyny Harcerzy im. Stanisława Żółkiewskiego we Włochach k. Warszawy.

W 1942 powrócił wraz z rodzicami do Przemyśla, gdzie w 1943 ukończył szkołę podstawową, rozpoczął pracę w warsztatach mechanicznych i wstąpił do konspiracyjnej drużyny w Szarych Szeregach przy klasztorze i kościele oo. Reformatów, prowadzonej przez Jana Kruka. Przewoził m.in. amunicję i broń, naprawianą i przechowywaną przez ojca Bronisława Nowakowskiego, współpracującego z Armią Krajową.

Po wojnie należał do Drużyny Harcerzy im. Leopolda Lisa-Kuli przy Gimnazjum i Liceum im. Juliusza Słowackiego i szczepu „K” w Przemyślu, gdzie pełnił funkcje zastępowego i kronikarza.

W latach 1948–1952 studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej we Wrocławiu, następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował m.in. w Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego. W 1956 komendant OHPL Dzielnicy Praga Centralna. Uczestniczył jako delegat w Krajowym Zjeździe Działaczy Harcerskich w Łodzi. Po reaktywowaniu ZHP został mianowany 11 grudnia 1956 hufcowym hufca Praga Centralna. Podczas powstania węgierskiego 1956 organizował wśród praskich harcerzy pomoc dla Węgrów – zbiórkę leków i żywności.

W 1957 ukończył kurs podharcmistrzowski i otrzymał stopień podharcmistrza. Do 1968 pełnił w hufcu Warszawa Praga (później Praga Północ) funkcje kwatermistrza, kierownika referatu obozów i zimowisk, i komendanta zgrupowań obozów.

W 1957 na wniosek Głównej Kwatery Harcerzy został przez ministerstwo oświaty urlopowany z pracy nauczycielskiej i oddelegowany do nowo organizującej się Centralnej Składnicy Harcerskiej, w której pracował do 1966. Był zastępcą dyrektora CSH ds. handlowych, organizatorem Domu Harcerza i inicjatorem utworzenia w nim działu politechnicznego ze specjalnościami modelarskimi: lotniczą, szkutniczą, kolejową i samochodową.

Działał w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów (Krąg w Przemyślu), Harcerskim Kręgu Seniorów Hufca Warszawa Mokotów, był organizatorem i przewodniczącym Kręgu Seniorów Hufca Warszawa Praga Północ, organizatorem i komendantem Harcerskiego Kręgu Seniorów. Od 1995 był członkiem Komisji Historycznej Chorągwi Stołecznej ZHP. Opracował Wykaz harcmistrzyń i harcmistrzów Chorągwi Stołecznej ZHP w służbie 1945–2000. Współpracował przy organizacji rajdów „Arsenał”, był projektantem zdobywanej na nim plakietki „Szare Szeregi – ZHP – więź pokoleń”. W 1999 otrzymał stopień harcmistrza i został mianowany przez Prezydenta RP podporucznikiem rezerwy Wojska Polskiego.

Odznaczony Honorową Odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa (1959), Odznaką Weterana Walk o Niepodległość (1996), Krzyżem Armii Krajowej (1996), Srebrnym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” z Rozetą i Mieczami (1997), Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” (2004) i medalem Chorągwi Stołecznej ZHP „Dziękujemy Ci Druhu”.

Zmarł 4 lipca 2006 i został pochowany na cmentarzu komunalnym Zasanie w Przemyślu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zdzisław Nowakowski. cmentarzeprzemysl.pl. [dostęp 2023-04-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]