Zdzisław Pyzik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zdzisław Pyzik (ur. 11 kwietnia 1917 w Grudnej Kępskiej, zm. 9 grudnia 2000 w Katowicach) – polski poeta i autor piosenek, społecznik, prezes katowickiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem dyrektora szkoły siedmioklasowej w Leszczynach na Śląsku. Miał pięcioro rodzeństwa. Debiutował w 1931 r., jako uczeń rybnickiego gimnazjum wierszem zamieszczonym w szkolnym pisemku. Trzy lata później zadebiutował na szerszych łamach, w warszawskiej „Kuźni Młodych”. Był też redaktorem rybnickiego miesięcznika „Zew Młodzieży”. Po maturze złożonej 4 maja 1936 w Rybniku, ukończył podchorążówkę w Cieszynie, tu wykładał – najpierw w Szkole Pracy Społecznej, potem w Szkole Dokształcającej. Od października 1938 r., studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym okresie zetknął się z przyszłym papieżem Karolem Wojtyłą, również poetą, do którego wierszy napisał recenzje.

Uczestniczył w kampanii wrześniowej. Był żołnierzem AK w stopniu podporucznika. Po wojnie osiedlił się w Katowicach. Tworzył teksty piosenek dla Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz dla teatrów dramatycznych i lalkowych Katowic, Sosnowca, Łodzi, Tarnowa. Był autorem słuchowisk radiowych, reportaży, przygotowywał audycje słowno-muzyczne, programy rozrywkowe realizowane dla radia i telewizji. Napisał takie popularne piosenki jak "Starzyk", "Od Siewierza jechał wóz", czy pieśń "Karliku, Karliku" w której uwiecznił swój ukochany Rybnik.

W 2005 roku został pośmiertnie laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego[1].

W październiku 2018 r. na rynku w Siewierzu ustawiono ławeczkę, na której Zdzisław Pyzik siedzi w towarzystwie Stanisława Hadyny (dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”).

Bibliografia autorska[edytuj | edytuj kod]

  • ”Pyk, pyk z fajeczki” (Itatis, Chorzów, 2002 r.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Laureaci Nagrody im. Wojciecha Korfantego w l. 2001 – 2010. [w:] Związek Górnośląski [on-line]. zg.org.pl, 2016-11-02. [dostęp 2019-08-16]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]