Zdzisława Kobylińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zdzisława Kobylińska
Data i miejsce urodzenia 7 września 1965
Dobre Miasto
Posłanka III kadencji Sejmu
Okres od 20 października 1997
do 18 października 2001
Przynależność polityczna Prawo i Sprawiedliwość (członek Przymierza Prawicy)

Zdzisława Marianna Kobylińska (ur. 7 września 1965 w Dobrym Mieście) – polski nauczyciel akademicki, etyk, posłanka na Sejm III kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w 1992 studia na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, następnie uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych, specjalizując się w etyce. W 2014 otrzymała stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii[1]. Pracuje jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jest autorką m.in. artykułów naukowych, współredaktorem publikacji Dziennikarski etos: z wybranych zagadnień deontologii dziennikarskiej (1996), autorką publikacji Polityka. Jak z nią żyć? (Olsztyn 2001, ISBN 83-915982-0-9).

Pełniła funkcję posła na Sejm III kadencji wybranego w okręgu Suwałki z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Należała do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, w 2001 przeszła do Przymierza Prawicy. Jako jego działaczka zasiadła w klubie Prawa i Sprawiedliwości i z listy tej partii bezskutecznie ubiegała się o reelekcję. Powróciła potem do SKL (zasiadała w radzie politycznej działającego w latach 2002–2003 SKL-Ruch Nowej Polski). W 2009 została pełnomocnikiem Prawicy Rzeczypospolitej w okręgu olsztyńskim (pełniła tę funkcję kilka miesięcy). W 2014 jako kandydatka tej partii bez powodzenia kandydowała do Parlamentu Europejskiego z listy PiS.

Przypisy

  1. Zdzisława Kobylińska w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]